web analytics
Bos Ayna Ceviri 4 Şubat 2011

SaotomejpegUchi deshi sadece dojoda uyuyan öğrenci demek değildir.Onların eğitimi disiplin eğitimidir sadece teknik çalışması değil.Uchi Deshi sistemi doktorların staj sistemine benzer. Uchi Deshi dojoda yaşar ve uyur böylece günde 24 saat çalışabilir. Onların mecburi eğitimleri birçok servisi gerektirmektedir. Bazı insanlar Uchi Deshi terimini çok rahat kullanıyorlar. Sadece dojoda yaşayan öğrenciler için ünvan olarak kullanıyorlar.

Ancak bu terimin bana ifade ettiği anlam kesinlikle bu değil. Gerçek bir Uchi Deshi programı hem eğitmen hem de öğrenci için hergün 24 saatlik bir çalışmayı zorunlu kılar. Çalışan insanlar Uchi Deshi olmak için işlerini bırakmak zorundadırlar, uchi deshilik böyle bir adanmayı gerektirir. Ayrıca eğitmenin de öğrencileri beslemek ve onlara ev sahipliği yapmak gibi ciddi görevleri vardır. Birçok insan benim dojomda uchi deshi olmak için benimle görüştü ancak bunu yapmayacağım. Gerçek bir Uchi Deshiyi ağırlamak ve sorumluluğunu almak için yeterli kaynağımın ve fırsatımın olduğunu sanmıyorum. Çok yakın öğrencilerim oldu ancak hiçbir zaman gerçek uchi deshi gibi olmadılar.

Son zamanlarda bir öğrencim dojomda yaşadı ancak bu da ”Amerikan tarzı uchi deshilik” oldu. Amerikaya ilk geldiğimde Hiroshi Ikeda uchi deshilik performansı gösterdi, benimle birlikte seyahat etti vs. Ancak zaman ve kültürler benim O’Sensei’nin öğrencisi olduğum zamandan çok farklı, bu yüzden de gerçek uchi deshiliğin artık kaldığını sanmıyorum. Uchi deshilikteki servislerden bahsettiğimde kasdettiğim şey seminerlere katılmak, eğitmenin ukesi olmak, eğitmeni seminerlere götürmek, eğitmenin hakamasını katlamak ve çantalarını taşımak gibi hizmetlerin yanısıra dojoyu temizlemek ve misafirlere çay ikram etmektir.

Ben O’Sensei’nin uchi deshisiyken ona ”Özür dilerim Sensei ancak benim bugün işim var seminere katılamayacağım” ya da ”Bugünkü derse gelemeyeceğim çünkü bir randevum var” diyemezdim. Uchi Deshi olarak çalışmadığım zamanlar da vardı ancak, düzenli bir günlük programım vardı.

images (3)Uchi Deshi olmaya karar verdigim zaman doshu (Kisshomaru Ueshiba) ile görüştüm ancak o zamanlar bana beni uchi deshi olarak alabilecek madi durumunun olmadığını soyledi, o zamanlar uchi deshi degildi dojo dışında bir şirkette çalışıyordu.Tek uchi deshi aikidoya benden 3 ay önce başlayan Tamura Sensei idi. Boylece Kyoto’ya gittim ve üç sene orada engelliler okulunda aikido öğrettim. Hombu Dojo’ya geri döndüğümde 2 sene daha beklemek zorunda kaldım. Uchi Deshi olmak benim hayatımdaki bir dönüm noktası oldu. Eğer uchi deshi olmasaydım hayatım şimdi çok daha farklı olurdu. Ben uchi deshiyken doshu sadece sabah ve akşamları ders verirdi, bugün Hombu Dojo’daki dersler tamamen dolu tabii ki, ancak o zamanlarda derste 10 öğrenci varken Doshu: ”bugün ders kalabalık” derdi.

Açıkça bilindiği gibi O’Sensei’nin ve Doshu’nun Aikido gelişimine ve yayılmasına büyük faydaları olmuştur ancak o zamanki uchi deshilerin yoğun çalışmalarını ve kendilerini bu işe adamalarını da unutmamak gerekir. Bunlar arasında, II. Dünya Savaşı’ndan sonra şu anda varolan Aikikai’yi kuran Tamura Sensei, Yamada Sensei, Kanai Sensei, Sugano Sensei ve Chiba Sensei vardır.

Maalesef biz şu anda bir bütün olarak işbirliği içinde çalışamıyoruz ancak onlar her zaman benim kardeşlerim ve ağabeylerimdir, hepimiz aynı geçmişe sahibiz.

O’Sensei ile beraberken dersler sadece dojoda verilmiyordu beni birçok konuda ve şekilde eğitti, bu yüzden “Aikido and the Harmony of Nature” kitabını yazdım ve birgün O’Sensei’den öğrendiklerimi anlatan başka bir ktap yazmayı umut ediyorum. Belki hala o zamanlar ne demek istediğini anlamıyorum ancak deniyorum. Onunla böyle bir deneyimim olduğu için çok şanslıyım. Bence O’Sensei’nin diğer uchi deshileri de aynı şeyleri düşünüyorlardır, ancak bazen diğer uchi deshilerin deneyimlerinin benimkinden daha farklı olduğunu düşünüyorum. Bence farklı açılardan gözlemlenmiş deneyimlerin birarada olduğu bir kitap çok ilginç olurdu. Hepimizin çok ilginç anıları var. Bizler öldüğümüzde anılarımız da kaybolup gidecek mi? Organizasyon farklılıklarını dikkate almıyorum. Değerli olan uchi deshi olarak deneyimlerimizdir.

Mitsugi Saotome Shihan
Aikido Today Magazine röportajından alınmıştır.
Çeviri : Oğuzhan Yılmaz

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*