Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Acı Dönüştürür

10849853_10152489776018015_693825276894628062_nSavaş sanatlarının SIRRI düzenli çalışmadır. Hatta en önemli sırrı da budur. Bu varsa diğer sırlar yavaş yavaş kendini açık eder.

Savaş sanatlarını kaç yıldır çalıştığınızdan çok kaç “antrenman”dır çalıştığınız önemlidir: Haftada 3 gün ile 1 yıl süreyle mi yoksa haftada 1 gün ile ile 3 yıl süreyle mi?

Sürekli yaptığınız şeyler sizi dönüştürür, siz artık yeni siz olursunuz.
Örneğin evi düzenli, odası, dolabı, masası düzenli olan birisine “DÜZENLİ” deriz. Aslında bu sıfat bazı alışkanlıkların bir araya gelmesinden oluşur. Aldığı şeyi aldığı yere koymak, elbiselerini çıkarınca katlayıp saklamak, yemekten sonra masayı ve mutfağı toplamak vs vs. Bunların hepsini yapınca “düzenli” olursunuz.

Savaşçı olmak da bundan farklı değildir. Savaşıyorsanız savaşçısınızdır, vazgeçiyorsanız değilsinizdir.
Savaşçı zorluklarla savaşandır. Antrenmana gitmek pek çok zaman Ego için bir zorluktur. Ego sinsidir. Ego kolayı sever. Savaş sanatları zordur bu yüzden Ego’ya karşıdır. Antrenman Ego’ya karşıdır.

Katori Shinto Ryu’yu (KSR) hobi olarak görenler var. Hobi zevk için ve canınız istedikçe yapılır. KSR hobi değildir bir hayat tarzıdır. Zevk aldığınız için yapılmaz; sizi olmadığınız birşeyden olmak istediniz şeye dönüştürmek için yapılır. Çünkü:

Ancak düzenli yaptığınız şey sizi dönüştürür.

Antrenmanlardan zevk alıyoruz tabi ki fakat bu sadece boş bir yan etkisi. Zevk bir tuzaktır. Zevk/hobi algısındaysanız bir Pazartesi sinema daha zevkli gelir, bir Perşembe evde uzanmak , bir Cumartesi sabahı antrenman yerine evde uyumak.

KSR bir hobi değildir. KSR acıdır.
Çünkü acı dönüştürür.

Gökhan Seçkin

 

Aikido’nun içinde izlerini önemli ölçüde görebildiğimiz Katari Shinto Ryu, en eski geleneksel savaş sanatları okullarından biridir. Okulun ülkemizdeki sorumlusu Gökhan Seçkin ve çalışmaları hakkında bilgi için lütfen burayı tıklayın.

Bir yorum bırakın

0/100

Total
0
Share