İçeriğe geç

Açık Kaynak Dans

Bilgisayarlar dünyasında açık kaynaklı programlama denen bir devrim olmakta. Yazılımın bir parçası yazılıyor ve sonrasında kaynak kodunu isteyen herhangi bir kişi geliştirebiliyor. Linux işletim sistemi en çok bilinen açık kaynaklı yazılım. Kimsenin sahip olmadığı, merkezi bir kontrolü olmayan, herhangi bir kişinin geliştirmeyi deneyebileceği bir yazılım oluşturma süreci; kullanışlı, hata içermeyen ve şık programlar yaratır.


Kontak Doğaçlama açık kaynaklı bir dans formudur. Bu dansın araştırmasına giren her kişi kendi keşiflerini ve geliştirmelerini ekler. Ve aynı açık kaynak kodlu yazılım gibi merkezi bir kontrol yoktur. İnsanların ağda neler olup bittiğini takip edebilecekleri iletişim araçları vardır. Contact Quarterly dergisine, sayısız internet sayfasına ve dans ettiğimizde bilginin insanlar arası hareket ettiğine dair basit gerçekliğe sahibiz.

http://www.thebodyawake.com/martin

Bu Graham ya da Cunningham tekniği ya da Microsoft şirketi gibi bilginin yukardan aşağıya dayatıldığı bir şey değil. Kontak Doğaçlama dansçıların her birinin diğerini bilgilendirdiği bir takım yıldızıdır. Kontak, tabiatı gereği tamamlanmamış bir dans formudur. Her kişi her an kendiyle bunu tamamlayabilir. Bu da formun gücünü ve dünyada yavaş büyüdüğünü gösterir.

Umarım ki Kontak Doğaçlama hiç bir zaman moda olmaz. Çünkü moda olan şeyler genelde son bulur. Bunun olabileceğini görmüyorum, parlaklığı yok, dünyayı kolonize etmeye çalışmıyor. Ancak, dans yap-bozuna kendi parçalarıyla katkıda bulunan uluslararası bir grup adanmış uygulayıcı var. Dans bizi aydınlattıkça, biz de formu aydınlatıyoruz. Eğitmenler, yalnızca iletişim araçlarından biridir; araştırılmakta olan konuları bir yerden bir yere aktarırlar. Açık kaynağın hayati bir parçasıdırlar.

Martin Keogh


Yazar Hakkında: Martin Keogh; 40 seneden fazla süredir Kontak Doğaçlama pratik etmekte, 30’dan fazla ülke ve 6 kıtada dersler vermektedir. Japonya ve Kore’de tapınaklar uzun vakitler geçirmiş ve Kaliforniya’da Empty Gate Zen Center’da yöneticilik ve Dharma öğretmenliği yapmıştır. Farklı organizasyonlar altında (The Dancing Ground, The Touchdown Dance vb.) Kontak Doğaçlama paylaşımları yanında konferanslar düzenlemekte, danışmanlıklar vermektedir. Daha fazla bilgi ve yazılarına https://martinkeogh.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Open Source Dancing – Martin Keogh
Çeviri: Yağmur Kutlar
Kapak Görseli: Homero Esparza Guillen from Pexels

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir