Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Aikido’nun Farkındalığı: Zanshin

Zanshin’in 5 Niteliği

Bu günlerde kişisel gelişim dünyasındaki en büyük moda “farkındalık”. Günümüzde bu kadar popüler olması oldukça ilginç. Keza farkındalık kavramı post-modern bir uygulama olarak kabul edilmesine rağmen, aslında binlerce yıldır manevi uyanış geleneklerinin temel dönüştürücüsü olmuştur. Farkındalık aynı zamanda, Aikido eğitiminin merkezinde yatan birincil uygulamadır. Biz buna “Zanshin” diyoruz – aikido’nun dikkati.

Aikido’da farkındalık eğitimi için kullandığımız terim “Zanshin”, “kalıcı dikkat” anlamına gelse de, bu çalışmanın daha uygulanabilir bir çevirisi “Sürdürülebilir Farkındalık” dır. Bu terim tüm Japon savaş sanatları için benzersiz bir işlev olmasına rağmen, Zanshin’i “Aikido’nun dikkati” olarak anmamız yanlış olmaz.

1.Sürekli Farkındalık
Zanshin, deneyimin sürekliliği ile tam bir farkındalık halidir. Zanshin’i zihninizde aktive ettiğinizde, farkındalığınız doğrudan bir tecrübe bilgisine dönüşür. Bu sadece anlık bir biliş değil, an be an sürdürülebilir bir durumdur.

Bu bir çana vurmaya benzer. İlk kez vurduğunuzda yalnızca bir an için çandan ses çıkmaz. Ardından takip eden her an çan titremeye ve ötmeye devam eder. Ancak, bir zaman sonra çanın titreşimi kaçınılmaz olarak kaybolur; aynen ilk vurduğunuz andaki dikkatinizin yoğunluğunun da giderek kaybolması gibi. Bununla birlikte, Zanshin söz konusu olduğunda, dikkatinizin odağı rahatlasa bile, deneyimin bilgisi (çana vurduğunuz an) kalıcı olur.

2. Sonuna Kadar Tecrübe ile Kalmak
Zanshin’i zihninizde aktive ettiğinizde, farkındalığınız deneyimi ve deneyimin nesnelerini sonuna kadar izler. Tüm deneyimler gelir, bir süre kalır ve sonra kaybolurlar. Zanshin sizi doğrudan bu sürecin tam ortasına koyar.

Yalnızca bir deneyimi sonuna kadar takip edebildiğinizde, bir sonraki deneyimin ortaya çıkışı için orada olabilirsiniz. Kesintisiz bir dikkatle deneyimin ortaya çıkışının ve geçip gidişinin farkında olursunuz.

Zanshin

3.Süreç Odaklı Bilinç
Hiçbir şey Aikido’nuzu, Zanshin uygulaması kadar güçlendiremez. Zanshin’i Aikido’da uygularken, süreci sonuna kadar takip edersiniz ve teknik bittiğinde son andaki formunuzu koruyarak bir kaç saniye hareketsiz kalırsınız.  Bu durma ve formu koruma halini, tekniğin sonunda ya da devam eden belirli bir hareketin sonunda, hatta bir tekniğin belirli bir parçasının sonunda uygulayabilirsiniz.

Aikido öğretmenim Saito Sensei, sıklıkla Zanshin’i 2 saniye boyunca tutmamızı hatırlatırdı. Bu eğitimin yararı, sizi doğrudan deneyim sürecinin ortasına koymasıdır. Zanshin’i uygulamak, sadece Aikido çalışmanız için değil,  beden, zihin, kalp ya da ruha ilişkin her türden çalışmanıza katkısı olacak “süreç odaklı bir bilinç” geliştirmenize yardımcı olacaktır.

4. Sizi Şimdiki Ana Bağlar
Aikido formunuzda Zanshin’i uygulamak, zihninizde bir çapa etkisi yaratır. Zihin halihazırda andan uzaklaşmaya meyillidir. Çatışma ya da gerginlik anında bunu daha fazla yapar. Bedende ve zihninde Zanshin uygulamak, adım adım bunu tersine çevirir ve  deneyim aracılığıyla şimdiki ana demir atmanıza sağlar.

Aikido ve çatışmanın çözümlenmesi  sadece siz tamamen uyanık ve anın farkında olduğunuzda gerçekleşebilir. Zanshin ortaya çıkabilecek her türlü çatışma çözümünü yakalayabilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz temel beceridir.

5. Doğal Bir Zihin Durumu
Zanshin’in bilincimizin doğal halinden başka bir şey olmadığını anlamalısınız. Bu biraz kafa karıştırıcı olabilir. Çünkü başlangıçta  Zanshin’in aktifleştirilmesi ve sürdürülmesi çok fazla çaba gerektiren ve doğal olmayan bir durummuş gibi hissettirir.

Hayatınızın çoğunda zihniniz,  birçok bilinçsiz alışkanlık ve eğilim geliştirdi. Bu alışkanlıklara karşı çıkmak, bir Sisyphus görevi gibi görünebilir. Ancak sabır, azim ve sürekli uygulama ile Aikido’nuzda ve hayatınızda Zanshin’i, bir Zen üstadının doğal rahatlığına ulaşana dek geliştirebilirsiniz.

Kararlı Bir Çalışmaya Hazır mısın?
Aikido’da daha yüksek seviyelere ulaşmak için Zanshin’i kararlı bir çalışma ile geliştirmek çok önemlidir. Aslında bu, insanlık tarihi boyunca tüm ruhsal geleneklerin merkezinde yer alan dönüştürücü pratiktir. Ruhsal savaşçının yolunu yürürken sahip olabileceğim en iyi silahtır.

Zanshin çalışması bazen oldukça zor olabilir, ancak bu dünyadaki en basit uygulamadır. Her zaman burada ve şimdi. Sadece dikkatinin çanına vurmalı ve dinlemelisin.

Şimdi duyabiliyor musun?

“Tapınak çanları durur ama ben hala çiçeklerden gelen seslerini duyarım.”
Matsuo Basho


Miles Kessler Sensei tarafından yayınlanan yazının aslını buradan okuyabilirsiniz.
Çeviri: Oğuzhan Yılmaz

Bir yorum bırakın

0/100

Total
0
Share