İçeriğe geç

Çocukların Aikido Çalışması İçin 10 Neden

Çoğu Aikido dojosunda küçük öğrencilerin sayısı yetişkinlerden fazladır. Çocuklar parlak ve temiz zihinleri sayesinde prensipleri hızla öğrenirler. Erken yaşlarda başlamış olmaları yaşamlarında Aikido’dan çok daha fazla fayda görmelerini sağlar. Ön yargılarla sınırlanmayan zihinleriyle çocuklar,  çalışmalar sırasında en doğal tepkileri vererek, çoğu zaman eğitmenlerine öğrendiklerinden daha fazlasını öğretirler. Bu her iki taraf içinde harika bir  öğrenme ve gelişim sürecidir. Onların bu süreçte sağlıklı biçimde ilerlemesi tabi ki bizlerin sorumluluğudur.

Konu çocuklar olunca biraz uzaklara gitmekte sakınca yok. Florida Aikikai organizasyonunun baş eğitmeni Sensei Peter Bernath(7.Dan), çocuklarımızın Aikido çalışması üzerine güzel bir yazı kaleme almış. Bana da sadece paylaşmak kalmış. Buyrun bakalım;

Büyükler dinlenmek, iç huzurlarını sağlamak ya da kendilerini korumak için aikido yaparlar. Ancak bu tip fikirler çocukların akıllarına bile gelmeyen şeylerdir. Peki o zaman neden Aikido çocuklar için iyi bir öneridir? Hayatlarına ne katar?

  1. Aikido agresif olmayan bir sanattır. Peki bu ne demektir? Bu şu demektir, aikido yaparken durup dururken kavga başlatamazsınız, sadece bir kavgayı sonlandırabilirsiniz. Aikido çocukları “Power Ranger Sendromu”ndan, dolayısıyla kavga, dövüş ve tekmelerden uzak tutar. Aikido teknikleri başka biri kuralları yıktığında başlar.
  2. Aikido çocuklara sakin olmayı öğretir. Elbette çocuklar her zaman sakin olamazlar ama aikido onlara bu şansı verir. Eğer okulda kıpırdamadan durmaları, bir ödeve odaklanmaları gerekirse aikido bunu tam olarak nasıl yapacaklarını öğretir.
  3.  Aikido pratik bir şekilde kendini korumayı öğretir.
  4. Aikido pozitif bir dünyaya bakışı öğretir. Bir şey yaratmak isteyenlerin dünyaya uyumla bakması gerektiğini gösterir. Eğer belaya yol açarsan kaybedeceğini, ama aklın doğru yoldaysa dünyanın senin ellerinde olduğunu öğretir.
  5. Aikido hayatı basit bir şekilde algılamayı öğretir.
  6. Aikido çocuğa okulda yardımcı olur. Bilgilerin daha kolay sindirilmesini, daha açık ve net biçimde düşünmeyi sağlar.
  7. Başka sporlarda başarıya yardım eder.
  8. Herkes aikido yapabilir, atletik bir beden gerektirmez. Aikido’da başarının anahtarı iyi bir gözlem, dikkat ve pozitif bir bakış açısıdır. Çocuklarımıza bundan daha iyi bir ders verebilir miyiz?
  9. Aikido küçük çocuklar için de uygundur. Hatta, küçücük çocukların kocaman büyükleri nasıl da yere devirdiğini görüp şaşırabilirsiniz. Aikido için kilo, boy önemli değildir.
  10. Aikido çocukları yorar. Böylelikle cumartesi akşamları erken yatarlar!

Peter Bernath
Florida Aikikai

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir