Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Duşta Arınma: Misogi Shubo

Eski zamanlardan beri daha yüksek muhakeme ve sezgi seviyelerine ulaşmanın yanı sıra zihinsel/fiziksel/ruhsal yenilenme için çeşitli teknikler uygulanmıştır. Bu faaliyetler bazen Gyo (egzersiz, eğitim) veya daha resmi olarak Misogi Harai: bedenin/zihnin/ruhun temizlenmesi ya da arındırılması olarak adlandırılır.

Misogi Shuho, bir nehir, şelale veya denizde kirlilikleri ya da karanlık enerjileri yıkayarak kendini arındırmaya yönelik bir Şinto uygulamasıdır. İnsanoğlu olarak bizler wakemitama veya İlahi Doğanın Çocuklarıyız. Bu nedenle kendimiz, ailelerimiz ve Chikyu Mura (Dünya Köyü) adına en iyi yaşam için çabalarız. Şinto Tapınağı, insanoğlunun İlahi Doğa ile buluşması ve onu düşünmesi için zenginleştirilmiş bir ortamdır. Misogi insanoğlunu, Doğa ile doğrudan ve aracısız bir şekilde bir araya getirmeyi amaçlayan derin bir ruhsal teknolojidir.

Misogi Shuho, yüzyıllardır Japonya’da Mie blögesindeki Tsubaki Büyük Tapınağı’nda, kutsal şelale Konryu Myojin no Taki ‘de uygulanmaktadır. Amerika’daki Tsubaki Büyük Tapınağı’nda ise her sabah (kış mevsiminin aşırı soğuklarında bile) Pilchuck Dağı’ndan denize giderken tapınak arazisinden geçen kutsal Pilchuck Nehri’nde uygulanmaktadır. Birçok kişi bu tapınakta Misogi Shuho‘yu deneyimlemiştir.

MISOGI-NO-OHARAI:

TAKAMA-NO-HARA NI KAMUZUMARIMASU*
*bir grup içinde okunduğunda bu satır sadece ritüel lideri tarafından okunur
KAMUROGI KAMUROMI NO MIKOTO MOCHITE
SUME MI OYA KAMU IZANAGI NO MIKOTO
TSUKUSHI NO HIMUKA NO TACHIBANA NO ODO NO AHAGIHARA NI
MISOGI HARAE TAMAISHI TOKI NI ARE MASERU
HARAEDO NO O KAMITACHI
MOROMORO NO MAGAGOTO TSUMI KEGARE O
HARAI TAMAE KIYOME TAMAE TO
MOSU KOTO NO YOSHI O
AMATSU KAMI KUNITSU KAMI
YAOYOROZU NO KAMITACHI TOMO NI
KIKOSHIMESE TO
KASHIKOMI KASHIKOMI MO MAOSU

 

MISOGI-NO-OHARAI:*

Doğum ve büyümenin Kamileri (İlahi Ruh) aracılığıyla yaratılışın kozmik gücünde Evren’in başlatılmasına ve Yin-Yang’ın Kamileri aracılığıyla güneş sisteminin ahenkli bir kudretle birleştirilmesine vesile olan Büyük Ruh’un iradesiyle, Izanagi-no-Mikoto’nun (güneş sisteminin İlahi yaratıcısının) cennetin ilahi nehrinde bedeninden temizlediği kirlerden, arınmanın Kamileri meydana gelmiştir.

Kami’yi ( hakikati) ancak kendimizi tüm olumsuzluklardan, kirlerden, hatalardan arındırdıktan ve olmamız gereken şeye (doğal parlaklığa) kavuştuktan sonra tanıyabileceğiz (görebileceğiz).

*Bu kısmın çevirisi İnan Mayıs Aru (Nedircikler Yayınları) tarafından yapıldı

Fotoğraf: Undiscovered Japan

MISOGI SHUHO

Misogi-Shuho’nun kutsal teknolojisi Şinto’nun Dehasını temsil etmektedir.

Misogi’nin Kökeni ve Amacı

Izanagi-no-OKami (Güneş sistemini yaratan ve Dünya’daki herkesin atası olan Kami) Yomi ‘ye (ölüm dünyası) yaptığı ziyaretin ardından ilk Misogi-Shuho ‘yu gerçekleştirdi. Amacı “kirlerden arınmak”, “bedenini kirleticilerden temizlemek” ve “aziz kişiliğinin arınmasını gerçekleştirmek” idi. Izanagi-no-Mikoto, ( diğer adıyla Izanagi-no-OKami ) tamamen temizlenmek için Tachibana Nehri’ne girmeden önce tüm mal varlığından kurtuldu. Yeraltı Dünyası’ndan gelen kirlilik unsurları tarafından takip edildiği için önce asasını (tsue) attı. Bu asadan SARUTAHIKO-NO-O-KAMI doğdu.

Bu nedenle Sarutahiko-no-O-Kami, DOUSOUJIN, Yol’un Kami’si ve Yolu koruyan Kami olarak da bilinir. FUNADO-NO-OU-KAMI, Kavşakları koruyan Kami, KUNADO-NO-SAHE-NO-KAMI, talihsizliği savuşturan Kami gibi başka birçok adı vardır.

Sonra Izanagi-no-O-Kami tüm takılarını ve giysilerini nehre attı, çünkü onlar da kirlenmişlerdi. Bu eşyalar insanların yaşadıkları, seyahat ettikleri, çalıştıkları ve iş yaptıkları yönleri koruyan on iki Kami oldu.

Izanagi-no-O-Kami nehirde hızlı ya da yavaş olmayan bir yer bulduktan sonra kendini arındırmak için nehre girdi. Bu eylemden birçok Kami yaratıldı, bu ilk Misogi sırasında birçok kötülük Kami’si ve kötülükleri düzelten Kami ortaya çıktı. Sonra Izanagi-no-O-Kami yüzünü yıkadığında sol gözünden AMATERASU-OMIKAMI (Cenneti Aydınlatan Büyük İlah, Güneş Kami) doğdu. Sağ gözünden TSUKIYOMI-NO-MIKOTO (İlahi Ay Işığı Sahibi, Ay Kami) ve burnundan SUSA-NO-MIKOTO (Cesur Hızlı Aceleci Erkek İlah, Yıldızların Kami’si) yaratıldı.

Amaterasu-OmiKami yaşam gücümüzün kaynağı olan Güneş’ten, Tsukiyominomikoto gece, sessizlik ve büyümeden, Susanomikoto ise Yıldızların Kami’si olarak dünyanın ritmik hareketinden sorumludur. İlk Misogi’den doğan bu Kami’ler üç göksel ışık kaynağından, güneş, ay ve yıldızlardan sorumludur.

Misogi’nin 6 Unsuru
 1. İlk Misogi’den önce, Izanaginomikoto kendini sahip olduklarından ve bağlılıklarından kurtarır. Bağlılıktan arınmak Misogi’nin birinci unsurudur.
 2. Kendini yansıtma ikinci unsurdur.
 3. Izanaginomikoto, Misogi yapmak için akarsuyun ne çok hızlı ne de çok durgun olmayan bir kısmını seçti. “Orta Yol” arınmanın üçüncü unsurudur.
 4. Sürekli kontrol etmek ve düzeltmek arınmanın dördüncü unsurudur.
 5. İçsel isteklilik ve samimi çaba arınmanın beşinci unsurudur.
 6. Bütünlük arınmanın altıncı unsurdur.

Misogi ShuHo’dan Önce Kendinizi Nasıl Hazırlamalısınız?

Tapınağa vardığınızda lütfen Misogi Shuho’ya hazırlanmak için zihninizi ve ruhunuzu susturun.
Misogi Shuho bize öğretmeyi amaçlayan kutsal bir faaliyettir:

 • Her günü dolu dolu nasıl yaşarız?
 • Dileklerinizi yerine getirmek için nasıl içtenlikle dua edersiniz?
 • En doğru yaşam yolu nasıl seçilir?
 • İnsanlığın ve Dünyanın Yararına Nasıl Çalışılır?
 • Tsumi/Kegare’nin (olumsuzluk ve negatif Kİ) arındırılmasına nasıl yardımcı olunur?
 • Ailemizin sağlığı için nasıl dua etmeliyiz?
 • Doğru geçim kaynağı nasıl bulunur?
 • Kritik dönemeçlerden nasıl geçilir?
 • Sorunlar nasıl çözülür?

Misogi aracılığıyla Cennetin ve Dünyanın Kİ’si ve korumanın Kİ’si ile uyum sağlamayı öğrenebiliriz

Misogi ShuHo’nun Etkileri

 • İlahi Doğa’nın çocukları (Kami-no-Ko) olarak yaşamlarımızın gerçek anlayışı
 • Topluma hizmet kalbinin/zihninin/ruhunun geliştirilmesi
 • Ego ve açgözlülüğü aşmak ve insan varlığının misyonunu anlamak –Kyoson Kyoe‘nin Anlaşılması- Karşılıklı Birlikte Varoluş ve Birlikte Refah İlkesi
 • Kan ve Kİ dolaşımının artmasının sağlığa faydası ve ruhsal canlanma
 • Daha dinç, güçlü, sağlıklı ( genki ) olmak için genel yapının güçlendirilmesi
 • Aklı (zihni) keskinleştirmek
 • Tamashii (ruh) yenilenmesi – Inochi’nin (yaşam prensibini) hissedebilmesi
 • Günlük hayata yeni bir yaratıcılık getirmek
 • Misogi üç zamansal dünyayı arındırır: geçmiş/şimdi/gelecek. İlahi Doğanın Kİ’sini alır ve başkalarına Kİ verirsiniz
 • Ailenin Kİ’sını iyileştirme gücü
 • Maneviyatı yükselterek OKami ile temasınızı ve OKami’nin kalp atışını ve nefesini hissetme yeteneğinizi artırırsınız

Sonuç

Misogi Shuho’nun kutsal teknolojisi sayesinde zihninizi/ruhunuzu Kami-no-Kokoro (OKami’nin zihni/ruhu/kalbi) ile eşleştirebilirsiniz. Doğanın Kuralını ve OKami’nin öğretilerini takip ederek Büyük Doğanın OKami’sini doğrudan ebeveyniniz olarak hissedebilir, OKami tarafından kucaklanabilir ve ilahi rehberlik ve sevgi alabilirsiniz.

DUŞTA MİSOGI

Çoğu zaman insanlar kendilerini arındırma arzusu hissederler, ancak bir nehre, şelaleye veya denize günlük erişimleri yoktur. Böyle bir durumda Misogi Shuho’yu duşta yapmayı düşünebilirsiniz.

Duşta Misogi Shuho, doğal ortamda Misogi deneyiminin bir parçası olan ilahi doğayla kesintisiz bağlantıdan yoksundur. Ancak yine de kendinizi güne hazırlarken doğrudan Nakaima/şimdinin ortası/şimdiki an deneyimini yaşamanızı ve fizyolojik yapınızı ayarlamanızı sağlar.

Misogi Öncesi

Lütfen yüzünüzü Kamidana’ya (sunak) ya da Sarutahiko Okami Ofuda’sına (duvara asılabilen yazıt) dönerek Misogi-no-O-Harai-no-Kotoba duasını okuyun. Bunlara sahip değilseniz yüzünüzü güneşe dönün.

Misogi Jumbi Taiso (Hazırlık Egzersizleri)
Egzersiz I: Furitama-no-gyo (Ruh Çalkalama)

 1. Bacaklarınızı omuz genişliğinde açarak ayakta durun.
 2. Sağ elinizi sol elinizin üzerine koyarak avuçlarınızı birleştirin. Aralarında hayali bir pinpon topu kadar boşluk bırakın.
 3. Ellerinizi bu pozisyonda karnınızın önüne yerleştirin ve aşağı yukarı kuvvetlice sallayın.
 4. Sallarken konsantre olun ve kelimeleri tekrarlayın:

Harae-do-no-OKami – Harai Kami’sine bir yakarış.

Anlamı:

Ruhu sallamanın amacı kendi içinizde onun farkındalığını yaratmaktır. Şinto’da Kon (ruh), Mei (yaşam), Rei (ruh) ve Ki (bir yönüyle Ruh anlamına gelir – Ki bir tür enerji kaynağıdır) olarak dört önemli unsur vardır dan biridir. İnsanoğlu Waketama (ayrılmış bireysel ruhlar) olarak da tanımlanabildiği için Kon bu dört unsurdan en önemlisidir. Waketama “Kami’nin çocukları” demenin bir başka yoludur.

Egzersiz II: Ame-no-Torifune-no-gyo (Kuş Küreği)

 1. Sol ayağınız önde olacak şekilde dik durun.
 2. Her iki yumruğunuzu başparmaklarınız içeride olacak şekilde sıkın
 3. Öne doğru eğilin ve kollarınızı sol dizinizden başlayıp koltuk altlarınızın yakınında biten bir kayıkta kürek çekiyormuş gibi hareket ettirin. “Kürek çekerken” “Yie” diye bağırın.
 4. Bunu 20 kez yapın ve ardından Furitama’yı tekrarlayın. ( Egzersiz I )
 5. Sağ bacak duruşuna geçerek egzersizi dönüşümlü olarak “Ei” ve “Ho” diye bağırarak tekrarlayın. Bunu 20 kez yapın ve ardından Furitama’yı tekrarlayın.
 6. Sol ayak ileri duruşuna geri dönün ve daha önce olduğu gibi sıkılı yumrukları yeniden yapın. Yine “Yie” diye bağırarak elleri göğse doğru kaldırın ve “Se” diye bağırarak eller açık ve parmaklar uzatılmış olarak aşağı ve öne doğru itin Bundan sonra Furitama’yı bir kez daha tekrarlayın.

Anlamı:

Temel amaç, fiziksel jimnastiğin bir boyutunu ruhsal olanla tanıştırmaktır. Misogi psiko-fiziksel bir deneyim olduğu için her iki tür ısınma egzersizi de gereklidir.

Egzersiz III: Otakebi (Bağırmak)

 1. Ayaklarınızın arasında boşluk bırakarak dik durun.
 2. Ellerinizi kalçalarınızın üzerine koyun
 3. Lütfen aşağıdaki üç duayı bağırarak söyleyin:

Iku-tama! Taru-tama! Tama-tamaru-tama!

IKU TAMA (yatay olarak bağırılır) Ikeru fiilinden gelir (yaşamak-var olmak) Tama tamashii ‘den (ruh) IKIRU TAMASHII Hayat-ruh anlamına gelir. Üçgen şekliyle ilişkilendirilir ve var olmak anlamına gelir.

TARU TAMA (Dünya’ya doğru bağırılır) Taru , mevcut anda Dünya üzerinde durmayı ima eden ashi (bacak) olarak okunabilir Taru aynı zamanda tairu ‘dan (yeterli) gelir ve tamamlanma/destek anlamına gelir. Daire şekliyle ilişkilendirilir ve yaşam anlamına gelir.

TAMA TAMARU TAMA (yukarı doğru yükselerek bağırılır) Tama (mücevher), Taru (havuz) ve Tama ‘dan (ruh) gelir, derin beslenmeyi, ayarlamayı-sızdırmazlığı ve sürekli yankılanmayı ima eder. Kare şekliyle ilişkilendirilir.

Üçgenden daireye ve kareye doğru hareket etmek Okamisama’nın fiziksel dünyaya tezahür ettiren ilahi kimyasını yansıtır. Bu nedenle Otakebi’ye katıldığımızda bu modeli kendi yapılarımızda ve doğayla olan ilişkimizde bilinçli/holografik olarak yeniden yaratmış oluruz.

4. Üç kere daha şunları bağırarak tekrar edin:

OKami! OKami! Kunitsu-OKami! Sarutahiko OKami To-toshi-ya

Anlamı:

Iku-tama diye bağırmak, henüz farkındalığa gelmekte olan ruhu harekete geçirir. Taru-tama ruhunuzdaki sonsuzluğu fark edebileceğinize dair farkındalığı onaylar. Tama-tamaru-tama her ikisini de onaylar ve ruhu kuantum seviyesinde aktive eder. Kapanış duasında dünyevi Kami’nin başı Sarutahiko OKami’ye hitap edilir ve onun büyük bir güce sahip olduğu kabul edilir.

Egzersiz IV: Okorobi (Verimlilik)

 1. Egzersiz III’de yaptığınız gibi durun.
 2. Sol elinizi kalçanıza yerleştirin ve sağ elinizle işaret ve orta parmağınızı uzatarak bir kılıç yapın. (izci selamı gibi).
 3. Burada üç Kami’ye seslenilir ve her seferinde sağ elle bir süpürme hareketi yaparak havayı kesersiniz:
  Kunitoko-tachi-no-Mikoto! “Yie!”
  “Sarutahiko-no-OKami! “Yie!”
  Kokuryu-no-OKami! “Yie!” Havayı her kesişinizde, sol ayağınızla bir adım ileri ve sonra tekrar geri atmalısınız.

Amacı:

Bu üç önemli Kami’yi, Kunitokotachi-no-Mikoto (dünyevi Kami), Sarutahiko OKami (rehberlik Kami’si ve dünyevi Kami’nin başı) ve Kokuryuon-no-OKami’yi (su, yaşam ve Kİ Kami’si) belirleyerek onlarla birleşebilir, kirliliklerinizi giderebilir ve onların gücünü kendi gücünüz olarak alabilirsiniz.

Egzersiz V: Ibuki (Nefes)

 1. Ayaklarınızı açarak ve dizlerinizi kırarak ayakta durun
 2. Ellerinizi ve kollarınızı dizlerinize doğru indirin.
 3. Kollarınızı iki yana uzatarak başınızın üzerine kaldırın
 4. Kollarınızı kaldırırken nefes alın
 5. Ellerinizi indirirken yavaşça ve dikkatli biçimde nefes verin
 6. Ellerinizi ve kollarınızı dizlerinizin yanına koyun ve tamamen nefes verin
 7. Beş kez tekrar edin.
 8. Şelaleye dönün, iki kez eğilin, iki kez el çırpın ve kollarınızı avuç içlerinizi yukarı doğru açın.
 9. Artık soğuk duşa girmeye hazırsınız

Amacı:

Amaç, evrenin Kİ’sini özümseyerek Kİ metabolizmasını en yüksek duyarlılık ve alıcılık seviyesine yükselten derin nefesler alarak hazırlığı tamamlamaktır.

Exercise VI Nyusui (Suya Giriş)

 1. Lütfen Misogi-no-O-Harae-no-Kotoba duasını tekrar edin.
 2. Sonra yüzünüzü duşa dönün ve deniz tuzunu 3 kez duş alanına ve ardından üzerinize serpin
 3. İki kez eğilin, iki kez el çırpın ve bunu iki kez tekrar edin.
 4. Sağ elinizle havayı sağdan sola doğru kesin” lütfen Yei sesi ile bağırın. Keserken ve kılıcınızı alnınızın önünde kendinize döndürürken.
 5. Duşa girin. Ellerinizi, parmaklarınız birbirine kenetlenmiş ve orta parmaklar uzatılmış şekilde birleştirin.
 6. Şunu tekrar ederek bağırın: Harae-tamae-Kiyome-tamae-rok-kon-sho-jo!!
 7. Sağdan sola doğru güçlü biçimde kesin ve Yei sesiyle bağırın!!! Duştan çıkarken, yüzünüzü suya dönün, iki kez eğilerek selam verin iki kez el çırpın (alkış şeklinde) ve son bir kez daha selam verin..

Son Duanın Anlamı: Harae ve kiyome ifadeleri, bireyin ro-kon-sho-jo’dan, yani Şinto’nun tanımladığı insanın altı unsurundan, beş duyudan ve zihinden kaynaklanan tüm kirliliklerden yıkanarak arındırılmasını ister.

Artık kamidana’nızda kensen yapmaya veya Oahrahi-no-Kotoba’ya dua etmeye veya zihniniz, bedeniniz ve ruhunuz en üst düzeyde işlerken dünyaya girmeye hazırsınız. Kami-insan ve insan-insan bağlantıları daha etkin hale gelir ve insanlarla ya da Kamiyle ilişki kurarak, kaderin doğumda takdir ettiği şeyi anlamaya ve olmaya başlayabilir. Misogi’nin ve nihayetinde Şinto’nun amacı ve ideali budur: homo sapiens’in homo excellens’e (excellen: mükemmel) yükselmesini sağlamak.

Kaynak: SHINTO / Kannagara Earth Dojo
Çeviri: Oğuzhan Yılmaz
Kapak Görseli: Nejc Košir / Pexels
Misogi Görseli: Undiscovered Japan

Bir yorum bırakın

Total
0
Share