İçeriğe geç

Gelecekteki Buddha Sangha Olabilir

Aşağıdaki metin; Thich Nhat Hanh’ın Spirit Rock Center’da gerçekleşen, iki bin kişinin katıldığı Farkındalık Gününde yaptığı kapanış konuşmasıdır.

Ekim 1993, Woodacre- California Kalifornia’daki sevgili dostlar, mutluluk dışardan aldığınız bir şey değildir. Benim için mutluluk, huzurdan doğar. Farkındalık pratiği ile, bedenimizi ve zihnimizi sakinleştirebiliriz. Ve akabinde huzur ve mutluluk mümkün olur. Buddha bedeni içimizdedir. Farkındalığın enerjisini kullanarak içimizdeki ve etrafımızdaki Buddha bedenine istediğimiz zaman temas edebiliriz. Ve biliyorum ki sangha bedeni de bende ve etrafımda. Ağaçlar, çayırlar, mavi gökyüzü, çiçekler benim sanghamı oluşturan parçalar. Ve sizler de sangha bedenimsiniz. Bana göz kulak oluyorsunuz. 


Vietnam’da eskiden şöyle derdik, “Eğer bir kaplan ormanları terkedip de ovaya inerse, insanlar tarafından yakalanacak ve öldürülecektir.” Eğer pratik yapan kişi sanghasını terk ederse, bir süre sonra pratiğini de bırakacaktır. Pratik yaptığımız topluluğa, Sanghamıza sığınmak zorundayız. Pratiğimizi sangha olmadan uzun süreler sürdüremeyiz. Sangha oluşturma sanatı pratiğimiz açısından hayati öneme sahiptir. 

Eğer bulunduğumuz yerde bir sangha varsa, lütfen temas kurun ve oraya sığının. Eğer sangha beklediğiniz kalitede değilse, terk etmeyin. Mükemmel sanghanın peşine düşmeyin. Halihazırda var olana tutunarak deneyin, pratiğiniz, neşeniz ve huzurunuz sanghanın kalitesini geliştirecektir. Bu çok önemli.

Eğer bulunduğunuz yerde bir sangha yoksa, o zaman gelecek sanghanızın parçalarını belirlemek üzere derinleşerek pratik yapın. Sanghanızın üyeleri çocuğunuz, eşiniz ya da orman içinde harika bir patika olabilir. Mavi gökyüzü ve güzel ağaçlar da sanghanın üyeleridir. Sizi ve pratiğinizi destekleyecek sanghayı kurmak için yetenek ve sezgilerinizi lütfen kullanın. Sanghaya hepimizin çokça ihtiyacı var.

Pratiğimiz etrafımızdaki insanlar tarafından desteklenmeli ki, biz de onları nasıl destekleyeceğimizi öğrenebilelim. Bizler de çevremizdekilere derinlemesine bakıp içlerindeki huzur, keyif ve sevgi dolu şefkat tohumlarını görerek destekleyebiliriz. Biz bu tohumlara dokunur, her gün sularız ki çevremizdeki kişiler de çiçekler gibi açsın. Ve ne zamanki bu kişiler çiçekler gibi açar, hepimiz daha mutlu oluruz. Birbirimize pratiklerimizde yardımcı olmalıyız. Meditasyon pratiği bireysel bir şey değildir. Birlikte yapmamız gerekir. 

Buddha, Shakyamuni, öğretmenimiz gelecekteki bir Buddha’nın Maitreya, Buddha sevgisi olacağını tahmin etmiştir. Hepimiz kaçınılmaz şekilde sevgiye muhtacız. Ve Buddha’nın öğretisine göre, sevgi anlayıştan doğar. Sevme istediği yeterli değildir. Eğer anlamazsanız sevemezsiniz. Diğer kişiyi anlama kapasitesi kabul ve sevgi dolu şefkati beraberinde getirir. 

Gelecekteki Buddha’nın bir kişi formunda ortaya çıkmaması olasıdır. Gelecekteki Buddha bir topluluk, anlayış ve sevgi dolu şefkati pratik eden bir topluluk, farkındalıklı bir yaşam süren bir topluluk şeklinde ortaya çıkabilir. Ve pratik, bir grup, bir yerleşim, bir millet tarafından yapılıyor olabilir. 

Biliyoruz ki Lotus Sutra’nın özünde, kendimizi hangi geleneğin içinde bulursak bulalım, hepimiz Buddha’nın öğrencileriyiz. Bu bakış açısını Budist olmayan geleneklere de yaymamız gerekir. Farklı geleneklerde, Buddha, dharma ve sangha ile eşdeğer pek çok mücevher bulabilirsiniz. Ne zaman diğer ruhani geleneklerdeki mücevherleri görme yetiniz gelişir, birlikte huzur ve kardeşlik için çalışırsınız. 

Herkesi pratiğimize dahil etmemiz gerekir. Yeteneklerinizi ve yaratıcı fikirleriniz kullanın. Farkındalık gününü çocukların da seveceği şekilde şekillendirin. Pek çok çocuk Kuzey Amerika’daki inzivalara keyfli vakit geçirmek için gelir. Ve aileler çocuklarını mutlu gördükleri için mutlu olurlar. Farkındalık gününü arkadaşlarımızın keyif alacağı ve daha da çok pratik yapmak isteyeceği şekilde kurgulayın. Bir günlük farkındalık çok daha fazla huzur, dostluk, anlayış ve sevgi getirebilir. 

Dostlar, tekrar ediyorum, sizler benim sangha bedenimsiniz. Sizlere tüm desteğimi sunuyor ve sığınağımız olan sangha bedenine iyi bakmanızı diliyorum. Size sığınıyorum sangha. 

Inquiring Mind’in 1994 İlkbahar sayısından (Cilt 10, No. 2)
© 1994 Inquiring Mind ve Thich Nhat Hanh

Kaynak: The Next Buddha May Be a SanghaThich Nhat Hanh
Kapak Görseli Luis del Río – Pexels
Çeviri: Yağmur Kutlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir