Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İnançlar 3.Bölüm

1969’da başlayan Dhamma çalışması boyunca Goenkaji, sorulan binlerce soruya cevap verdi. Bununla birlikte, her zaman en sevdiği cevabı şöyle hatırlamak gerekir:
“Gerçeği kendiniz deneyimlemelisiniz. Ancak o zaman sizin için bir gerçek haline gelir.
Aksi halde, sadece başka birinin gerçeğidir”.
Goenkaji Vipassana öğrencileri için gerçek cevapların ancak Vipassana’nın sürekli ve doğru uygulamasından gelebileceğini vurgulamıştır.
Bu bölüm, Vipassana Research Institute tarafından yayınlanan
Soru ve Cevap Bankası bölümünün çevirilerini içermektedir.

Soru: Titreşimler nedir? Bizi nasıl etkilerler?

S. N. Goenka: Evrendeki her şey titreşiyor. Bu bir teori değil,  gerçek. Tüm Evren, titreşimlerden başka bir şey değildir. İyi titreşimler bizi mutlu eder, kötü titreşimler ise acıya, sefalete neden olur. Vipassana, şiddetli arzu ve redetmeyle dolu bir zihnin yarattığı kötü  titreşimlerin etkisinden çıkmanıza yardımcı olacaktır. Zihin kusursuz bir şekilde dengelendiğinde, titreşimler de iyi hale gelir. İyi veya kötü ürettiğiniz bu titreşimler etrafınızdaki atmosferi etkilemeye başlar. Vipassana saflık, şefkat ve iyi niyet titreşimleri üretmenize yardımcı olur. Bu titreşimler kendiniz ve diğer herkes için faydalıdır.

Soru: Gītā, kişi kendi Dharma’sını (swadharma) takip etmeli diyor, başkasının Dharma’sını (paradharma) değil. 

S. N. Goenka: Bu nasıl yorumlandığına bağlı. Bana göre, swadharma, insanın Dharma’sıdır. İnsana harika bir kendini gözlemleyebilme becerisi verilmiştir ki bu sayede mutsuzluğundan ve esaretinden kurtulabilir. Bir hayvan bunu yapamaz, bir kuş bunu yapamaz, bir böcek bunu yapamaz. Bu beceriyi, bu ayrıcalığı kullanmadan hayatı sadece yaşıyorsanız, o zaman bir hayvanın, bir kuşun ya da bir böceğin yaşamını yaşıyorsunuzdur. O zaman siz ve o varlık arasında hiçbir fark yoktur – siz swadharma hayatını yaşamıyorsunuz, paradharma hayatını yaşıyorsunuz. Swadharma için, kendi içindeki gerçeği gözlemleyerek, esaretinden nasıl çıkacağını öğrenmelisin.

Soru: Tanrı nedir ? Nerededir ? Kimdir ? Formu nasıldır ?

S. N. Goenka: Ne söylemeliyim? Nihai gerçek Tanrı’dır; söyleyeceğim budur.  

Soru: Tanrı kimdir?

S. N. Goenka: Gerçek, Tanrı’dır. İçinizdeki gerçeği idrak edin ve Tanrı’yı idrak edeceksiniz.

Soru: Dünyayı yaratan bir Tanrı var mı?

S. N. Goenka: Ben böyle bir Tanrı görmedim. Eğer siz gördüyseniz, elbette inanabilirsiniz. Benim için gerçek Tanrı’dır, doğanın kanunu Tanrı’dır, Dhamma Tanrı’dır ve her şey Dhamma yüzünden, bu doğa kanunu yüzünden gelişiyor. Bunu anlıyor ve Dhamma yasasına göre yaşıyorsanız, iyi bir hayat yaşarsınız. Doğaüstü bir Tanrıya inanmanız ya da inanmamamız bunu değiştirmez. 

Soru: Tanrı’nın gücüne ihtiyacımız yok mu?

S. N. Goenka: Tanrı’nın gücü Dhamma’nın gücüdür. Dhamma Tanrı’dır. Gerçek, Tanrı’dır. Gerçekle birlikte olduğunda, Dhamma ile birlikteyken, Tanrı ile birliktesindir. Zihninizi arındırarak Tanrı’nın gücünü kendinizde geliştirin.

Soru: Ateist misiniz?

S. N. Goenka: (Gülerek..) ‘Ateist’ deyince, Tanrıya inanmayan birini kastediyorsanız, hayır değilim. Benim için Tanrı hayali bir insan değildir. Benim için gerçek Tanrı’dır. Nihai gerçek, nihai Tanrı’dır.

Soru: Ölümden sonraki hayat nedir?

S. N. Goenka: Kişi her an doğuyor ve her an ölüyor. Bu yaşam ve ölüm sürecini anlayın. Bu sizi çok mutlu edecek ve ölümden sonra ne olacağını anlayacaksınız.

Soru: Yeniden doğuma inanıyor musunuz?

S. N. Goenka: Benim inanmam ya da inanmamam size yardım etmez. Vipassana’yı uygulayın, geçmişinizi ve geleceğinizi görebileceğiniz bir aşamaya geleceksiniz. Ancak ondan sonra inanın. Öğretmeniniz öyle diyor diye bir şeylere inanmayın. Aksi takdirde, Dhamma’ya karşı olan bir gurunun pençeleri altında kalırsınız.

Kaynak : Vipassana Research Institute – A Store-House of Answers by Mr. S. N. Goenka

1 Yorum

  • Feray
    Yayınlandı 10 Ocak 2020 at 19:29

    Teşekkürler…

Bir yorum bırakın

0/100

Total
0
Share