Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İnsanlığın Ortak İlahi Amacı

İnsanlığın Ortak İlahi Amacı

Gregor Maehle

Kendini sevmek, başkalarını sevmek ve en geniş kapsamda varoluşu sevmek derin bir bağlantı içerir. Başkalarını ancak kendinizi severek sevebilirsiniz. Bu sevgi başlı başına bir beyan değildir; kanıtlanması gerekir. Kendinizi şımartarak, pohpohlayarak sevginizi kanıtlamalısınız. Bir başka bakış açısıyla, şımarmalıyız ve kendimize iyi bakmalıyız çünkü derinlerde özgüven, özsaygı ve özsevgi kıtlığı çekiyoruz. Bu eksikliği tüketerek ve satın alarak gidermeye çalışıyoruz; böylece içimizdeki derin boşluğu ve yetersizliklerimizi unutuyoruz.  Oysa kendini sevmek ilahi bir birleşme durumuna geçişi gerektirir. Çünkü özümüz ilahidir. Derinliğimize indikçe tüm varlıklara karşı duyumsanacak sınırsız sevgi kaynağına ulaşırız. Aslımıza döndükçe hem kendimizi hem başkalarını doyuma yaklaştırırız.


Size kısıt koyan düşünceleri kabul etmeyin çünkü siz sonsuz ve sınırsızsınız. Öylesiniz çünkü yaratılışınız bu ve bunu değiştirebilecek güce sahip değilsiniz. Yaratıcı olan, evreni bir çırpıda yaratmadı, incelikle çoklu evreni ilahi güçle birleştirdi (prakrti, shakti, shekinah). Yaratıcı bizi kendi suretinde yarattığı için bizi de aynı yetenekle bezedi. Hepimiz ilahi olanla birleşip gerçekliği yaratabilme yeteneğine haiziz.   

Eğer kendinizi suçluluk, hatalar, utanç ve negatif karma ile tanımlar, bununla yaşarsınız; bunu yaratırsınız. Diğer taraftan, eğer ilahi olanla yaratıcı sürece girerseniz kendinizi sınırsız sonsuz, lekesiz ve kutsal hissedersiniz. Amacınız ilahi aşka, yaratıcılığa ve zekaya bir geçiş, bir kanal haline gelmektir. İlahi birleşme için her gün pratik yapın. Yavaş yavaş oluşumunu sağlayan imgeler yansıyacak, yollar oluşacaktır. Sürece güvenin çünkü size kendini gösterecek güç, mutlaktır, kadirdir, nazırdır. Nasıl gerçekleşeceğine dair endişeniz yersizdir. İlahi güç yol açacaktır.

Her ne kadar bilime, politikaya, teknolojiye, sosyal ve ekonomik reformlara ihtiyacımız varsa da, bu yönelişler hiç bir ölçekte, aklımızın karışıklığı nedeniyle çevremizde yarattığımız yıkımdan bizi kurtaramayacaktr. Bizi kurtaracak olan, kendini insanlarda, hayvanlarda mikroorganizmalarda, dağlarda, ormanlarda, okyanuslarda yansıtan tek bir kozmik gücün, tek bir kozmik zekanın farkına varmamızdır. İnsan hakları dediğimiz kavramın tüm varlıklara genişletilmesi gerekmektedir. Bu azımsanmayacak ölçekte ruhsal bir devrim anlamına gelmektedir. Bu farkındalık, dünyanın bütünlüğüne hizmet etmek için kendimizi tek bir gücün; tek bir zekanın hizmetine adamayı gerektirir. Her koşulda her adımımızın yaşamı desteklemesi yani yaşamı özellikle insan-dışı yaşamı sürekli yaratması demektir. Adanmışlık dilinde İlahi Aşk’ın yaşamını sürdürmektir.

Bu pasaj, son kitabım Hayatınızın İlahi Amacını Nasıl Bulacaksınız – Yeni Bir Uygarlık İçin Beyin Yazılımı‘nın sonsözüdür.


Yazar hakkında:
Gregor Maehle, Raja Yoga uygulamasına 1978’de başladı ve birkaç yıl sonra Hatha Yoga’yı ekledi. 1980’lerin ortalarından itibaren Hindistan’a düzenli seyahatlere başladı…-Devamını oku-
Kaynak:
Humanity’s Collective Divine Purpose – Gregor Maehle
Çeviren:
Ece Arabul Günel

Fotoğraf:
Kapak fotoğrafı: Pixabay – Pexels

Ece Arabul Günel

“Aikido Güncesi” yazı dizimizin yazarı. Profesyonel iş hayatını sürdürürken okumayı, yazmayı ve paylaşmayı ihmal etmiyor. Şiir yazıyor ve çeviriler yapıyor. Yazdığı şiirler bir çok web sitesinde ve derlemelerde yayınlanıyor.

Bir yorum bırakın

0/100

Total
0
Share