İçeriğe geç

Kikubari – Saotome Shihan’ın Fırçasından

kikubari kanji Saotome Shihan Aikido Boş Ayna

Saotome Sensei, bu yılki eğitim için yeni bir kaligrafi hazırladı. Kikubari özen, dikkatlilik ve başkalarına verilen önem de dahil olmak üzere birçok anlama gelir. Saotome Sensei’nin kullandığı  bağlamda ise, aynı anda birden fazla faktörün farkında olabilme yeteneğidir: Zamanlama, mesafe, boşluk, çevrede olanlar,  ukenin ya da saldırganın tavrı ve niyeti, yandaki ya da arkadaki kişilerin hareketleri gibi çoğaltılabilen bir liste. Kikubari sadece görme yeteneği değil, duyarlılığın bir fonksiyonudur ve gözlerin aksine 360 derecelik bir menzile ulaşabilmelidir.

Kikubari’nin yazımında kullanılan 氣 ki karakteri “enerji” anlamına gelir. Burada kastetilen “yönlendirilmiş enerji”, dikkat ya da dikkatliliktir. Kubari 配り ise, (kubaru’dan gelir), dağıtmak ya da ulaştırmak (kartları oyunculara dağıtmak/ulaştımak ) anlamına gelir. Dolayısıyla, asıl anlam herhangi bir durumda kişinin dikkatinin duruma dahil olan faktörlere dağılımıdır .

Saotome Sensei sık sık yaptığı gibi kaligrafiyi  “Yaşlı Eğitmen ve Aikido’nun Kurucusundan Doğrudan İletim Alan” olarak imzaladı ve kişisel mühürleriyle damgaladı.

Bu çeviri ve Saotome Sensei’nin aikosuyla olan bağlantısına dair açıklamaları için Steve Earle’e teşekkür ederiz.

 

Bu metin Saotome Shihan’ın liderliğinde ASU(Aikido School of Ueshiba) organizasyonu tarafından her yıl düzenlenen Kış Semineri resmi web sitesinden alınmıştır.
Detaylı bilgi ve metnin aslına buradan ulaşabilirsiniz. 

Çeviri: Oğuzhan Yılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir