İçeriğe geç

Oyun Devam Ediyor

Son zamanlarda yeni bir oyun keşfettim. Aslına bakarsan başlayalı uzun zaman olmuştu. Yeni nesil cep telefonu oyunlarından oldukça farklı. Öyle aynı görevi tekrar tekrar yapıp bir şeyler biriktirdiğin türden değil.

Bu gerçek zamanlı bir strateji oyunu. Bir kere harita, yani oyun alanı çok geniş. Tabi başlarda bunun pek farkında olamıyorsun. Kısıtlı alanda bazı basit görevler alıp karakterini geliştirmeye başlıyorsun. Oyun içinde basit oyunlar. Kayaların üzerinde sekerek koşmak, ormanda bulduğun malzemelerle basit  aletler yapıp onlardan başka oyunlar üretmek gibi. Sonra senin gibi başka taze karakterlerle bir araya gelip bunları paylaştıkça tecrübe puanın artmaya başlıyor. Yeterince tecrübe biriktirdiğinde kendine yeni beceriler katabiliyorsun.

Bir noktadan sonra her şey  çok interaktif hale geliyor.  Sürekli yeni oyuncularla tanışmaya ve yeni şeyler öğrenmeye başlıyorsun. Tabi ki temas ettiğin  tüm oyuncular sana yeni maceralar, görevler öneriyorlar. Bazılarının, senden çok daha deneyimli olduklarından, oyunun geri kalanını nasıl oynaman gerektiğine dair ciddi iddiaları oluyor. Kendi deneyimlerinden biliyorlar çünkü. Şunu yaparsan bu olur,  bunu yaparsan şu olur. Tüm iyi niyetleriyle sahip oldukları şeylere senin de sahip olabilmen için nasıl para kazanman gerektiğini öğretiyorlar mesela.

Kimisi bundan biraz daha farklı bakıyor konuya. Bir şeylere sahip olmak daha kolay oynamak için önemli ama asıl önemli olan tecrübeli ve saygıdeğer bir oyuncu haline gelmek onlar için. Eğer bu yola girersen bol bol geliştirme çalışması yapman lazım. Dedim ya gerçek zamanlı diye. Bazı geliştirmeler öyle uzun sürüyor ki insanın bırakası geliyor. Ama başladın bir kere, bırakmak o kadar kolay değil.

Seyyahlar var oyunda. Hiç bir şeye sahip olmamalarına rağmen öyle keyifli zaman geçiyorlar ki hemen takılasın geliyor peşlerine.  İş adamları var, alıyorlar satıyorlar. En kıyak ekipmanlar hep onlardan çıkıyor zaten. Üstatlar var, her konuda… Öğrenmek, kendini geliştirmek istiyorsan mutlaka bir ikisini kovalaman lazım. Sadece başkalarına yardım etmek için oyunda olanlar var. Her zaman en beklenmedik zamanlarda çıkıp karşına, çok işe yarar katkılar sağlıyorlar. Ayrıca bunların hepsinden ve daha fazlasından biraz biraz yapanlar olduğu gibi sadece tek bir alan seçip uzmanlaşanlar var.

Oyunu şöyle bir beklenmedik yanı var. Başlarda aldığın görevleri yaparken tam olarak nasıl bir kazanımın olacağını bilmiyorsun. (ki bu da eğlenceli taraflarından biri aslında) Zamanla o kazanımlar sana eklendikçe, karakterin belli bir yönde gelişmeye başlıyor. Eğer farkına varamazsan bir anda kötü bir karaktere dönüşebilir ve işini zora sokabilirsin. O zaman yardım alman da zorlaşıyor biraz. Keza benzer özellikleri biriktiren oyuncuların birbirlerini bulması daha kolay oluyor.

Mesela başlarda şansın yaver gittiyse kendini bir anda harika oyunculardan oluşan bir ekibin içinde bulabilirsin. Genelde herkes kendi bireysel oyunlarına devam etse de birlikte bir çok oyuncunun ufkunu genişletebilecek, alanlarını açabilecek projeler yapabiliyorsun. Bunlar seni daha da geliştiriyor. Yaptığın her şeyden tecrübe puanı alıyorsun çünkü. O puanlar arttıkça da daha büyük işler yapabilmeye başlıyorsun.

Sonunda ne mi oluyor? Henüz oraya gelmediğim için emin değilim. Çeşitli yorumlar var. Kimisi hiç beklemediğin bir anda bittiğini söylüyor. Hani sonraki sezonu varmış gibi biten ama bir türlü devamı gelmeyen diziler gibi. Bu fikir kimi oyuncuları üzüp, boş boş ortalıkta dolaşmalarına sebep olabiliyor. Kimileri bunun daha büyük bir oyunun sadece küçük bir parçası olduğunu, bu haritayı bitirince bir sonrakine geçip devam edeceğimizi söylüyor. Onlara göre, tamamen farklı kurallarla tamamen farklı bir ortamda oyun devam ediyormuş. İlk oyunu oynayışımızın ve bitirişimizin, ardından gelen alanı şekillendirdiğini, oyunun tamamına çok büyük etkisi olduğunu söylüyorlar. Ama maalesef kurallar gereği bu alandan çıkanlarla tekrar iletişim kuramıyoruz. O yüzden bilinmeyene yolculuğumuz devam ediyor. Açıkçası benim için çekici taraflarından bir tanesi de bu

İyi oyunlar dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir