Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Saotome Sensei: Üç Tür Aiki

Guy Hagen (Aikido Chuseikan Tampa Bay)
Kasım 4, 2023

Saotome Sensei’nin 2023 Japonya ziyaretinin ilk bölümünde, birkaçımız Tokyo’da Ueno bölgesindeki birkaç otele dağılmıştık. Sabahları, o gün için planladığımız herhangi bir faaliyete başlamadan önce, genellikle Ueno tren istasyonunda Hard Rock Cafe’nin önünde buluşarak koordine olurduk. Burası, çıkışlardan kapılara koşturan turistleri ve yerlileri izlemek için harika bir konumdu. Otellere beş dakikalık kolay bir yürüyüş mesafesindeydi ve en önemlisi bir Starbucks’ın hemen yakınındaydı.

Gezimizin ikinci günü başlarken ayakta durmuş diğerlerinin gelmesini bekliyorduk. Sensei elinde bastonuyla, Jim elinde bir fincan kahveyle grubun geri kalanına telefonda yol tarifi veriyordu. Eugene pastaneden yeni dönmüştü. Ben de yeni gelmiştim ve havadan sudan konuşuyordum. O akşam Sensei’nin Hombu Dojo Cho’su iken kurduğu ilk dojolardan birini ziyaret edecektik. Sensei’ye Amerika’ya gelmek için Japonya’da geride bıraktığı dojolar ve öğrencileri hakkındaki düşüncelerini sordum. Belli ki o sırada aklında “Aiki” üzerine bazı düşünceler dönüyordu. Düşüncelerini samimi ve açık biçimde paylaşarak beni şaşırttı ve sonunda bunu öğrenci-öğretmen ilişkilerine bağladı.

“Guy, üç çeşit Aiki vardır ve Aiki iyi ya da kötü kalitede olabilir” dedi. “İlk tür beden Aiki’sidir, fizikseldir. Bir de zihin Aiki’si (alnının ortasına dokunuyor) ve kalp Aiki’si var.” Ona tekrar ediyorum, “tai, shin, kokoro?” (her biri için Japonca kelimeler) ve o da başını sallıyor. Dürüst olmak gerekirse, onun onaylaması doğru Japonca kelimeleri seçmemden çok, tüm dikkatimi verdiğim için memnun olduğunu gösteriyordu.

Bastonunu yere bırakıp iki eliyle kolumu kavradı ve kabaca kolumu ileri geri çekiştirdi. “Kötü fiziksel Aiki sadece güçtür, manipülasyondur; itmektir. Bu kötü Aiki’dir çünkü iletişim değildir. İyi Aiki’de iletişim vardır ve her iki kişiyi de değiştirir. Düşen bir kaya Aiki olabilir, ama ‘kötü’ Aiki’dir. Çünkü kaya gerçekten değişmez. Dans etmek, şifa masajı (elleriyle yavaş, dikkatli yoğurma hareketleri yapıyor), bebeğini tutan bir anne, bunlar ‘iyi’ Aiki’dir. Çünkü iletişim, geri bildirim vardır ve her ikisi de etkileşim tarafından değiştirilir. Beden Aiki’si fiziksel enerjinin harmanlanmasıdır.”

Bu sözler üzerine tekrar düşündüğümde, belki de dövüş eğitiminde beden Aiki’sinin doruk noktasının, kusursuz zamanlama ve biyolojik geri besleme yoluyla rakibin neredeyse teknikle işbirliği yapıyor gibi göründüğü kusursuz teknik olarak deneyimlenebileceğini düşünüyorum. Örneğin, uke’nin tüm tepkilerinin yalnızca kaçınılmaz bir kilit veya teslimiyete katkıda bulunduğu bir jujitsu kombosu gibi.

Saotome Sensei önce şakağını, sonra da gözlerini işaret etti. “İkinci Aiki zihin Aiki’sidir, niyet Aiki’sidir. Saldırıdan önce, nage saldırganın varlığına, enerjisine bağlanır. Nage hareket eder ya da değişir, böylece saldırganın fikri değişir ya da saldıramaz. Eğer bu iyi bir Aiki ise, burada da iletişim, algılama, geri bildirim vardır, ama bu içeridedir. Kendi niyetiniz, gözleriniz açık ve değişmeye hazır değilse bunu göremezsiniz.”

Sensei kötü zihin Aiki’sinin ne olduğunu açıkça tarif etmedi. Ancak onunla yaptığım diğer konuşmalara dayanarak, içgüdüsel “savaş ya da kaç” tepkilerinin bir örnek olabileceğini hissediyorum. “Kaçmak” saldırgan üzerinde bir etkisi olmadan teslim olmakla ya da “savaşmak” niyete karşı niyetin kör bir yarışmasıyla sonuçlanır (muhalefet refleksi). İyi bir zihin Aiki’si elde etmek belki de şefkat, algı ve diğer sonuçlara açık olmaya istekli olmayı gerektirir. Saotome Sensei’ye saldırma deneyimimde, en iyi zihin Aiki’si hiçbir şey hissettirmedi. Sensei zaten hareket ettikten sonra vücudumun inatla saldırmaya devam etmesini izledim ya da Sensei’nin mükemmel zamanlaması ve hissedilen savaşçı varlığı saldırı kararımı tamamen kesintiye uğrattığı için hareketlerim kısa devre yaptı.

Sonunda Sensei göğsüne vurdu. “Üçüncü Aiki kalp Aiki’sidir, öğretmenlerin ve liderliğin Aiki’sidir. Öğrenciler, öğretmenin ‘özü’, içinde barındırdığı nitelikler nedeniyle bir öğretmene ilgi duyar ve onu takip ederler. Kötü kalp Aiki’si talepkâr ve buyurgandır; takipçilerinin değerini düşünmeden kendisine itaat edilmesini bekleyen lider veya sadece kendi kişisel egosu için öğrenci edinmek isteyen öğretmendir. Bu tür bir öğretmen veya liderden etkilenen öğrenciler ilham almayacak, gelişmeyecektir. Ancak ben öğrencilerimi önemsiyorum. Öğrencilerim benim gerçek dostlarım, tüm hayatım. Sen, Jim, Eugene, diğer deshilerim (öğrencilerim), ilk öğrencilerim, tüm öğrencilerim – her biri beni değiştirdi, bana öğretti” (Sensei kalbine dokunuyor). “Başarılı olabilmem için, her biriniz için öğretimi değiştirmeliyim. Her biriniz için Aikido’mu değiştirmeliyim. Bu şekilde her zaman gelişiyorum ve öğretmenim hakkında daha çok şey öğreniyorum.”

Guy Hagen (Aikido Chuseikan Tampa Bay)
Kasım 4, 2023
Çeviri: Oğuzhan Yılmaz

Bir yorum bırakın

Total
0
Share