İçeriğe geç

Saotome Sensei ve İkkyo

Bu sene Florida’da düzenlenen Aikido kış kampı sırasında Saotome Shihan ikkyo  üzerine uzun uzun konuştu. O’Sensei Morihei Ueshiba ile çalıştığı zamanlara dair bir hikayeyi bizimle paylaştı.

O’Sensei sıklıkla “ikkyo, bütün hayattır” dermiş. Bir seferinde Saotome Shihan ona cevaben “Sensei, ben ikkyo’yu zaten biliyorum” demiş. Tabi ki O’Sensei’nin yanıtı net olmuş; “Aptal, söylediğim şeyin derinliğini anlamıyorsun”

Saotome Shihan, tekniğin varyasyonları gibi, O’Sensei’nin “ikkyo bütün hayattır” ifadesinin de,  “omote – açık” ve “ura – gizli” anlamları olduğunu söyler. “Omote” basitçe tekniğin öğrenilmesi ve performansın geliştirilmesi için gereken süreyi kasteder; ki bu görece kısa bir zamanda olabilir. Ancak gizli kısım, yani “ura” çok daha inceliklidir. O’Sensei ikkyo’dan bahsettiğinde, aslında çoğunlukla her bir rakibe ve her bir atağa, daha önceki çalışmalardan hiç birşey beklemeden, başlı başına taze bir zihinle yaklaşabilmekten bahseder. Her bir durumun ve her bir rakibin eşsiz olması gibi, rakibin yaptığı her bir atak karşısında O’nun tepkileri ve cevapları da aynı şekilde eşsis olacaktır. İkkyo ilk bölüm anlamına gelir; tıpkı bir kitabın ilk bölümü gibi.

Her ne kadar takip etmesi zor olsa da Saotome Shihan, ikkyo’nun eski ismi olan “ikkajo” ile bir Zen deyimi olan “Icho-go Ichi-e” arasındaki bağlantıyı işaret eder;

“Icho-go Ichi-e”, yalnızca şimdi var, yalnızca tek bir fırsat var anlamına geliyor. Her zaman yeni bir zihin. Asla rakibine eski kocan ya da eski karın gibi davranma. Ona her zaman taze gözlerle bak. İkkyo bir zihin durumudur. Tüm fiziksel faliyetlerin ötesine uzanan bir felsefedir.

(Parmaklarıyla bir üçgen yapar ve üç kelime söyler)

Dikkat, amaç ve keskinlik… Ama gerginlik olmadan… ( İng: “AtTENTION,” “inTENTION,”, “inTENSITY,” but not “tension.”) Zihni, gerçekleşen her duruma anında tepki vermeye hazır, dikkatli, uyanık ve tam bir alarm halinde tutarken, bedenin gergin olmaması, aksine rahat bir durumda olması anlaması zor bir paradoks olabilir.  O’Sensei “ikkyo senin tüm hayatın” dediğinde kastettiği şey, yalnızca karşılaşılan her saldırıda bu zihin durumuna sahip olmaktan öte, kişinin bu zihin yapısını tüm hayatı boyunca taşıması ve geliştirmesidir; her gün ve her an.

Bazı insanlar kas gücüne dayalı ve sert ikkyo tekniklerini hayat boyu çalışırlar. Evet, bu da ikkyo’nun başka bir anlamıdır; bazı insanlar hayat boyu inatçı ve gergin zihinlerle yaşarlar.

Guy Hagen Sensei’ye ait orjinal yazıyı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.
Çeviri : Oğuzhan Yılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir