Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Savaş Sanatları, Bıçak Saldırıları ve Savunma

2 Yorum

 • Ali özen
  Yayınlandı 27 Haziran 2022 at 23:18

  Bıçak çıktığı anda diz kapağına tekme atmak sağlıklı mı?

  • Oğuzhan Yılmaz
   Yayınlandı 7 Temmuz 2022 at 13:26

   Ali Özen, bu konularda genelde her kapıyı açacak bir anahtara sahip olmayı ya da her durumda işe yarayacak bir teknik öğrenmeyi hepimiz isteriz. Ama maalesef gerçek hayat buna pek izin vermiyor. Gerçekten işi yarar bir şey yapmak istiyorsam kendimi sürekli değiştirebilmeli ve karşılaştığım durumlara adapte olabilmeyi öğrenmeliyim.
   Dolayısıyla sorduğun sorunun net bir cevabı yok. O tekmeyi kim atıyor? Kime atıyor? Bıçağı kim tutuyor? Tekme atan sağlıklı bir birey mi? Dengesi nasıl? Ayağını bastığı yer nasıl? Zeminde kar buz var mı? Yeterince su içmiş mi? Kişi yeterince sakin mi? vb sorular, senin sorduğun sorunun cevabını değiştirir. Yani bir tekniğin bir yerde işe yaramış olması, tekrar işe yarıyacağı anlamına gelmez. Dolayısıyla her seferinde yeniden uyarlanması gerekir.
   O zaman ne yapacağız ? Bence yapılacak en iyi şey herhangi bir sanatı kendine temel alıp üzerinde uzun uzun çalışmak ve bu sırada diğer yöntemlere de kapalı olmayıp, onları inceleyerek bedenine uygun yöntemleri kendi sanatına eklemektir. Böylece farklı durumlara cevap verebilecek becerileri geliştirebilir ve sürekli güncelleyebilirsin….

Bir yorum bırakın

0/100

Total
0
Share