İçeriğe geç

S.N.Goenka

Hint geçmişine rağmen S. N Goenka Burma’da doğmuş ve büyümüştür. Burma’da yaşarken U Ba Khin’le tanışma şansına sahip olmuş ve ondan Vipassana tekniğini öğrenmiştir. 14 yıl boyunca öğretmeninden eğitim aldıktan sonra Hindistan’a yerleşmiş ve 1969’da Vipassana öğretmeye başlamıştır. Farklı kast ve dinlerle kesin olarak bölünmüş olan bir ülkede Goenka tarafından verilen kurslar toplum her kesiminden binlerce kişiyi çekmiştir. Ayrıca dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden birçok insan Vipassana meditasyon kurslarına katılmaya gelmiştir.

Goenka, Hindistan’da, doğuda ve batıda diğer ülkelerde 300’den fazla kursta on binlerce insana meditasyon öğretmiştir. 1982’de kurslara artan talebi karşılamak için, kendisine yardımcı olacak asistan öğretmenler atamaya başlamıştır. Onun rehberliğinde Hindistan’da, Kanada’da, ABD’de, Avustralya’da, Yeni Zelanda’da, Fransa’da, İngiltere’de, Japonya’da, Sri Lanka’da, Tayland’da, Burma’da, Nepal’de ve başka ülkelerde meditasyon merkezleri kurulmuştur.

S.N. Goenka

İlk Yıllar Goenkaji mesajı iletme yolculuğuna 1924’te, Myanmar’ın eski kraliyet başkenti Mandalay’da başladı.(Ç.N: Tam adı Satya Narayan Goenka’dır. İsmin sonuna gelen -ji eki saygı ifadesidir.) 50 yıldan kısa bir süre öncesine kadar Myanmar’da hala bir kral  vardı. Ülkenin güneyi ise…

Sosyal Medyada Takip Et

Bültenimize Abone Ol