İçeriğe geç

Systema: Başka Tür Bir Kurtarıcı

Çoğu kişi için Systema, kişinin kendi korkusunu kontrol etmesini, bedenini ve zihnini gevşetmesini sağlayan  pratik bir kendini savunma sanatıdır. Bu kesinlikle doğru olsa da bir kez daha, şimdi anlatacağım hikaye sayesinde Systema’nın bundan çok daha fazlası olduğunu  anladım.


Çoğu kişi için Systema, kişinin kendi korkusunu kontrol etmesini, bedenini ve zihnini gevşetmesini sağlayan  pratik bir kendini savunma sanatıdır. Bu kesinlikle doğru olsa da bir kez daha, şimdi anlatacağım hikaye sayesinde Systema’nın bundan çok daha fazlası olduğunu  anladım.

Dün gece vardiyasında, dairesinde kilitli kalan bir kadın olduğu haberini aldık. Bir arkadaşı onu içeride kilitli bırakmıştı  ve oradan çıkamıyordu. Daire üçüncü katta olduğu için pencereden dışarı çıkmak da imkansızdı.

Olay yerine ulaştığımızda ,hbarın doğru olduğunun gördük; kapı kilitlenmişti ve kadın dışarı çıkamıyordu. Kapının arkasından konuşmaya başladığımızda kadınla ilgili bir şeylerin yanlış olduğunu fark ettik. Çok bariz olmasa da psikolojik bir problemi olabilir gibi görünüyordu. Durum biraz daha rahatlamıştı. Bu iş için daha doğru ekipmanlara sahip olan itfaiye ekibinden kilitli kapıyı açmasını istedim.

Beklerken kadın dairenin ters köşesindeki balkona gitmeye karar verdi.  Şanslıyız ki apartman merdivenlerinde, tam balkonun yanında bir pencere vardı. Bu sayede kadını orada otururken onu görebiliyor ve konuşabiliyorduk. Korkmuş ve şaşkın bir hali vardı.  Ama konuşması ve tepkileri sakindi. İtfaiye geldiğinde kilitli bir kapıya zarar vermek yerine kadını merdiven aracılığıyla balkondan alabileceklerini söylediler. Buna bir itirazım yoktu. Binanın önüne yangın merdivenini hazırlamaya başladılar. Tam o anda, merdiven penceresindeki arkadaşım, balkondaki kadının bir jiletle durmadan kendini kesmeye başladığını söyledi.

Özel kuvvetler ile uzun süre çalışmamdan dolayı, hızla değişen durumlara aşinayım ve elimden geldiğince  değişikliklere hazır olmaya çalışırım. Orada da, bir şeylerin yanlış gidebileceği ihtimaline karşı kapıyı zorla açmaya hazırdık, ki bu kesinlikle böyle oldu.

Hızla daireye girdim ve kadını balkonun alçak korkuluklarına sırtını dayamış vaziyette gördüm. Korkulukların üzerinden geriye yuvarlanmak üzereydi ve ayakları yerden kesilmişti bile. Koştum ve düşmeden önce onu yakaladım. İlginç olan, (o an olayı izleyen ortağımın da yardımıyla) sonradan farkettim ki bedenim kendiliğinden tepki vermişti. Kadını önden yakalamak iyi bir tutuş olmayabilir, yakaladığım kıyafetin yırtılmasına ve onu kaybetmeme sebep olabilirdi. Bunun yerine elim düşen bedeninin arkasına gitti ve onu ensesinden yakaladım. Dairesel bir hareketle düşüşü tersine çevirdim ve yüzüstü, kelepçe takılabilecek halde balkona geri döndü. Tüm bunlar bir anda ve ben daha ne yaptığımı anlayamadan olmuştu.

Peki bu olaydan, Systema eğitimimiz için ne öğrenebiliriz?

1.Beden dilini hassas bir şekilde okunmayı öğrenmek önemlidir.

Bu beceri, saldırı anında sizi her zaman doğru  ve uygun olan pozisyonunuza yönlendirir ve savunma ya da karşı saldırı için harekete geçmenizi sağlar. Mikhail ve Vladimir’i izlerseniz, bunu her zaman görebilirsiniz. Mikhail’e saldırdığınızda, atağınız gerçekleşmeden hemen önce kendini mükemmel biçimde konumlandırır. Bu olabilecek en ileri seviyede beden dilini okumaktır.

Bunu geliştirmek için partnerinizle yavaş bir hızda çalışmak iyi bir yöntemdir. Size saldırırken, mesela çenenize yumruk atarken partnerinizi gözlemleyin. Tepki vermeyin. Sadece izleyin. O size vururken başından sonuna kadar her hareketi gözlemleyin. Hatta vuruşu ve bedeninizin verdiği tepkiyi de gözlemleyin. Bunu sayısız kere, farklı pozisyonlarda ve açılarda gelen ataklara karşı tekrar edin.

Ardından saldırının ilk hareketine odaklanın. Saldırının başlangıcı olan ufak bir işareti yakalamaya ve buna göre kendinizi anında karşı saldırı yapabileceğiniz ya da kontrol altına alabileceğiniz şekilde pozisyonlandırmaya çalışın.

2. Fark ettiğiniz üzere atak çizgisinden çıkmaktan bahsetmiyorum. Pozisyon almaktan bahsediyorum. Ki bu ikisi arasında çok büyük bir fark var.

Saldırının önünden çekilmek savunmaya yönelik bir eylemdir ve savunmacı bir zihin durumu yaratır. Kendinizi saldırıya göre pozisyonlandırdığınızda ise amacınız saldırıyı durdurmak ve durumu bir an evvel kontrol altına almaktır. Beden dilini okuyarak atağı fark edersiniz. Bu durumda zihin durumunuz savunmacı değildir. İlk andan itibaren kontrol zihninize hakimdir.

Beden dili okumanın, az önce anlattığım olayda düşünmeden hareket etmeme yardım ettiğine eminim. Bu beni Systema hakkında bir başka önemli gerçeğe getiriyor. Systema sadece dövüşmek ve kendini savunmakla ilgili değil, aynı zamanda başkalarını savunmak ve hatta bazen kendilerine karşı insanlara yardım etmekle ilgilidir.

Farklı bir yolda yürüyen bir kurtarıcı, daha ne isteyebilirsiniz ki?


Yazar hakkında: Norbert Tannert 2000 yılından beri ders veren sertifikalı bir Systema eğitmeni. Kendisi aynı zamanda 1980’den beri Almanya’da SWAT ekibi lideri  ve 20 yıldır taktik eğitim sorumlusu olarak görev yapıyor. 30 yılı aşkın bir savaş sanatları deneyimine sahip olan Norbert, halen RMA – Systema Bonn,Almanya’da derslerine devam ediyor. Norbert, yaklaşmakta olan seminerlerden birinde Çatışmada Mesafe konusunu ele almayı planlıyor.
Çeviri:
Oğuzhan Yılmaz
Metnin aslını buradan okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir