Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Yoshimitsu Yamada: Dünyanın En Önemli Aikido Öğretmeni

2 Yorum

 • Ben robot değilim
  Yayınlandı 5 Nisan 2023 at 13:56

  ” Aikido’nun üçüncü çağı ise 15 Ocak 2023’te Yamada Sensei’nin vefatıyla sona erdi” Doğruluğu tarışmalı büyük bir cümle, tıpkıyazının başlığı gibi ”Yoshimitsu Yamada: Dünyanın En Önemli Aikido Öğretmeni”
  Elbette büyük bir hoca. Hizmetleri inkar edilemez ama, Aikido için ömür adamış hocalara haksızlık olmaz mı böyle bir başlık. Üstelik Yarının neleri, kimleri, Aikido hakkında nasıl bir gelecek getireceğini bile bilmezken..
  Hizmetlerin için teşekkürler Yamda Yoshimitsu sensei

  • Oğuzhan Yılmaz
   Yayınlandı 5 Nisan 2023 at 14:28

   Merhaba,
   Aslına bakarsanız yazıyı ilk okuduğum zaman ben de sizinle aynı hissiyatı paylaştım diyebilirim. Kişisel hislerimle küçük bir sınav verdim. Ancak çevirmen olarak, yazarın yazdıklarını kendi hissiyatıma göre değiştirmem hiç etik olmaz elbette. Çevirisini yaptığım bu makalenin sahibi Brian Ericksen, Yamada Sensei ve yakın öğrencisi Seiichi Sugano Sensei ile yıllarca çalışmış. Dolayısıyla bu bir bakış açısı aslında ve elbette yorumlanabilir.

   Yazının içinde başka bir örnek daha var. Yamadan Sensei’nin ölüm ilanına gelen yorumda, yorum yapan kişi Yamada Sensei için şöyle diyor:
   “Onu hep sevmişimdir. Güçlü bir mizah anlayışı vardı. Amerika’da Aikido’nun yerleşmesine yardımcı olan birkaç Shihan daha vardı, onlar biraz rahatsız ediciydi.”

   Burada ”birkaç shihan” olarak kastedilen kişilerden biri M.Saotome Shihan olabilir. Kendisi benim Aikido çalışmaya başladığım günden beri takip ettiğim üstattır ve bu sayfaları yazmaya başlamamın sebebidir. Buna rağmen bu kısmı da olduğu gibi çevirdim. Keza kimi öğrencinin Saotome Shihan’ı ya da başka bir büyük öğretmeni rahatsız edici ya da en büyük olarak görmesinin ustalara birşey katmayacağını ya da onlardan birşey eksiltmeyeceğini düşünüyorum. Ama düşüncenin sahibi olarak bizler, çok şey öğrenebilir ya da kendi zihinlerimizin gölgesinde kalarak birçok şeyi gözden kaçırabiliriz.

   Samimi yorumunuz ve desteğiniz için çok teşekkür ederim. Benim de bunları yazasım varmış demek ki
   Oğuzhan

Bir yorum bırakın

0/100

Total
0
Share