İçeriğe geç

Mitsugi Saotome Shihan

Son Yazılar


Hayatınızda, kariyerinizde ya da ilişkilerinizde hangisini öğrenmenin daha işe yarar olduğunu bir düşünün; yok etmek mi, çatışmayı körüklemeden çözüm bulmak mı? Bilgeliğin kalbi, ilkel kendini koruma dürtüleriyle tepki vermek yerine, kişinin niyetini, motivasyonunu ve insan doğasını anlayabilme kabiliyetidir.

Mitsugi Saotome Shihan

Tüm Yazılar

Saotome Shihan Bir milyon yıllık eğitim

Sadakat

Saotome Sensei  ile bir çok kez sadakat üzerine konuştuk. Ben aslında bu terimden pek hoşlanmam, çünkü bana o eski feodal ast-üst ilişkisini ve kör bir bağlılığı çağrıştırıyor. Ama Sensei’nin&nbs…

Hakkında

Mitsugi Saotome Shihan, Aikido’nun kurucusu O-Sensei Morihei Ueshiba’nın hala yaşayan en eski öğrencilerinden biridir. Saotome Sensei, 1959’dan 1969’da ölümüne dek O-Sensei ile Aikido çalışmış ve Hombu Dojo’daki çoğu uchi-deshi’nin aksine, O-Sensei’nin kişisel uchi-deshi’si, (doğrudan -yatılı- öğrencisi) olmuştur. O-Sensei’nin ölümünden sonra ise , 1975 yılına kadar Hombu Dojo’da kıdemli eğitmen olarak ders vermeye devam etmiş ve ardından Aikido’nun Dünya çapında büyümesine katkıda bulunmak için ABD’ye taşınmıştır.