Ana Sayfa » Aikido

Aikido

Tetsutaka Sugawara: Aikido ve Taiji

“Internal Strength” dergisi, 1993 – 94 yıllarında Mike Sigman tarafından kurulmuş ve sadece altı sayı yayınlamıştı. Artık mevcut olmayan dergide yayınlanan bazı makaleler “Internal Strength” web sitesinde arşivlenmişti. Bir zaman sonra ise Mike Sigman’ın arkadaşı olan Mike Jones, aynı formatı kullanarak “Internal Martial Arts” dergisini çıkarmaya başlamıştı. Mike (Sigman) bana, Jason Chung’un “Internal Martial Arts”ın 6. sayısında, Jason Chung’un hazırladığı, Tetsutaka Sugawara hakkındaki bu makaleyi gönderdi ve herkesin ulaşabilmesi için burada yayınlamamı önerdi. Makale aslında Nisan 2000’de devam eden tartışmalarla ilgiliydi ama bugün halen devam eden tartışmalarla da ilgili olduğunu göreceksiniz.

Aikido’nun Köklerine İlk Adım: Daitō-ryu Aiki Jujutsu

Yer “Osaka Daitō-ryu Aiki Jujutsu Kobukan” dojosu. Kawabe Takeshi Shihan, eski samuray dönemlerindeki popülerliğini yitirmiş bir savaş sanatını gelecek kuşaklara aktarma çabasıyla dojosunda eğitim vermektedir. Kariyerinin ilk yıllarında Aikido çalışmasına karşın yaklaşık 40 senedir kendini Daitō-ryu çalışmalarına adamıştır. Aikido’daki Nidan derecesini direkt olarak Ueshiba Sensei’den, Daitō-ryu’daki Nidan derecesini ise Tokimune Takeda Soke’den (Daitō-ryu’nun kurucusu Sokaku Takeda’nın oğlu) almıştır. Şu anda ise 8.dan olarak Daitō-ryu alanında eğitim vermeye devam etmektedir. Kawabe Sensei her hafta Japonya’daki farklı dojolarda eğitim vermekle kalmayıp düzenli olarak uluslararası seyahatlere çıkıyor, Finlandiya, ABD ve Avustralyadaki dojoları ziyaret edip Takumakai Daitō-ryu’nun teknik gelişmelerini teyit ediyor. Kawabe Sensei zamanını ve emeğini Daitō-ryu Aikijujutsu savaş sanatının tekniklerini sürdürmeye ve korumaya, bu sanatı açıklamaya ve aktarmaya adamış bir eğitmen.

O-Sensei Jujutsu İlhamı: Kenji Tomiki’den Bir Mektup

O-Sensei Jujutsu İlhamı: Kenji Tomiki’den Bir Mektup

Okurken kafamın içinde bir ışık yakıyorsa, bir boşluğu dolduruyor ya da arkasında bir soru bırakıyorsa, o yazı çevirisi yapılası bir yazıdır. Birazdan okuyacağınız çeviri de tam böyle bir yazı oldu. Aikido Journal’ın arşivlerinde dolaşırken bulduğum bu mektubun ingilizce’ye çevirisi , Chrıstoper Lı ile yapılmış. Yazı iki kaynakta da farklı notlarla yayınlanmış. Bu kısım dışında okuyacağınız yazının tamamı iki kaynaktan derlenmiş bir çeviridir. Metinlerin asıllarına giden bağlantıları en altta bulabilirsiniz.