Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Aikido Topluluk Buluşmaları Başlıyor

Bir süredir sosyal medya gönderilerimizde ve dostlara bıraktığımız notlarımızda yeni projelere başlamak üzere olduğumuzdan bahsediyorduk. Fikirler demleniyor, tohumlar kök salmaya başlıyordu.
Artık başlama zamanı geldi.

Etkinliğe kayıt formunu sayfanın altında bulabilirsiniz. 

Öncelikle topluluk derken ne kastettiğimize bir bakalım.

O-Sensei Morihei Ueshiba‘nın Aikido’ya dair bir vizyonu vardı. Sadece bir savaş sanatı olmasından öte, insanları, hatta insanlığı bir araya getirerek, birbirimizi anlamamızı sağlamak ve aslında tek bir aile olduğumuzun bilinci varmamıza aracı olmaktı bu vizyon. Ueshiba Sensei’nin bu konularda konuşurken kullandığı kelimeler bazen kulağa çok büyük ya da derin ruhsal öğretilerden bahsediyormuş gibi gelse de ( ki bir noktada bu doğrudur) diğer taraftan pratik bir yol haritası, gerçekçi bir plan sunmaktaydı. Keza bir pratik üzerinde çalışıyorsanız, hangi dili konuşursanız konuşun, hangi ülkenin vatandaşı olursanız olun, inancınız, renginiz, cinsiyetiniz fark etmeksizin ortak bir alanda bir araya gelmiş olursunuz. Sanatı pratik etmeye devam ettiğinizde hiçbir ayrımın engelleyemediği yeni bir dil öğrenirsiniz. Bu dil beden bedene temasın dilidir. Karşınızda kim olursa olsun dili öğrendiyseniz iletişim kurarsınız. Hatta ustalaştığınızda iletişime gönüllü olmayan, (sert, agresif, çekingen, kapalı) bir başka bedenle bile iletişim kurabilir, engelleri aradan kaldırabilirsiniz. Bu noktada hiç felsefe yapmıyorum. Bedenlerini bir enstruman gibi kullanabilen kişiler bunun ne kadar mümkün olduğunu ve ne kapılar açabilen bir beceri olduğunu bilirler.

İşte topluluk derken böyle bir iletişime sahip, birbirinden öğrenebilen, öğretebilen. deneyimleyen ve destekleyen bir insan topluluğundan bahsediyorum. Aikido Topluluk Buluşmaları ise bu yolda ileriye doğru küçük bir adım atma çabasından başka birşey değil aslında.

Nasıl olacak:

Düzenli aralıklarda Zoom platformu üzerinden buluşmalar organize edeceğiz. Burada amaç bir kişinin anlattığı ve diğerlerinin dinlediği bir seminer yapmak değil. Herkesin katılımcı olacağı, fikrini, eleştirisini katabileceği bir ortam yaratmak. Bu yüzden Zoom platformunu tercih ediyoruz.

Bazen değerli, deneyimli hocalarımızdan birini konuşmacı olarak alacağız. Hocamızın üzerinde çalıştığı ya da kafa yorduğu bir alan/konu üzerine fikirlerini dinleyeceğiz. Bazen de konuyu topluluğa danışarak önceden belirlemiş olacağız ve konuşmacımızdan bu konu hakkında fikirlerini alacağız. Önce dinleyeceğiz, sonra katılımcılardan isteyenler fikirlerini sunacaklar. En son kısımda da bir soru-cevap kısmı yapacağız.

Bazen de birden fazla konuşmacı ya da hiç konuşmacı olmadan ile bir tartışma ortamı sağlayıp, yine önce dinlemek ve sonrasında sorularımız ve fikirlerimizle zenginleştirmek var.

Kimler konuşmacı olacak:

  • Ekol, tarz, organizasyon ya da dojo gözetmeksizin katılmak isteyen herkes.

  • Seviye gözetmeksizin katılmak isteyen herkes. Bazen bir üstat, bazen genç bir eğitmen, bazen yeni başlamış bir öğrenci.

  • Merak ettiğiniz, anlamak ya da paylaşmak istediğiniz bir şeyiniz varsa konuşmacı siz olabilirsiniz.

  • Bazı buluşmalarda Aikido dışı alanlardan konuşmacılarımız ve katılımcılarımız olacak. Başka alanlardan nasıl beslenebileceğimizi, ayrımlarımızı ve ortaklıklarımızı görmüş olacağız. Örneğin bir beden terapistiyle sağlık konuşurken, bir başka savaş sanatı eğitmeninden çalışma fikirlerini alabileceğiz.

Konuları nasıl belirleyeceğiz:

Sosyal medya hesaplarımız üzerinden yapacağımız duyurularla fikirleri alacağız. Mesela içinizden biri çıkıp “ben şu Zanshin fikrini hiç anlamadım” ya da “bir kitapta böyle bir şey okudum” dediğinden bir konumuz olmuş olacak. Ya da yine içinizden biri “ben epeydir Aikido ve kılıç üzerine çalışıyorum, paylaşmak isterim” dediğinde bir konuşmacımız olmuş olacak. Bunların dışında ben elbette sizlere ulaşmak konusunda sürecin takipçisi olacağım. Buluşmalar sırasında da kolaylaştırıcı olarak yer alacağım. Eh bazen benim de bir şeyler anlatasım gelebilir tabi.

topluluk bulusmalari
Ne zaman başlıyoruz?

İlk buluşmamızı 25 şubat 19:00’da yapıyoruz. Türk Aikido Dergisi’nden tanıdığınız Ümit Duran ile Aikido Kavramları üzerine konuşuyor olacağız. Uke/Nage, Omote/Ura gibi çok sık duyduğumuz ama üzerine pek de kafa yormadığımız kavramların kökenlerine ve anlamlarına biraz bakacağız. Daha sonra da elbette burada bulduğumuz bilgiyi kendi çalışmamıza nasıl katabileceğimizi konuşacağız. 

Nasıl katılacaksınız?

Bu ilk buluşmaya katılmak için aşağıdaki bağlantıyı açarak,  ad, soyad ve e-posta adresinizi bırakmanız yeterli. Zoom bağlantısı ve diğer detaylar e-posta adresinize gönderilecek.

Lütfen bu fikri, öğrencilerinizle, dojo arkadaşlarınızla, eş dostla paylaşın. Bir topluluk olarak, ne kadar çok insana temas edersek o kadar çok deneyim ve bilgiye ulaşabilir. Bilgi paylaşıldıkça değerlenir ve çoğalır.

Ayrıca aşağıdaki hesapları takibe alarak duyuruları alabilir ve sürece katılabilirsiniz.

Boş Ayna Dergi ( Facebook)
Boş Ayna Dergi (İnstagram)
Yaşam İçin Aikido (İnstagram)

Aiki sizlerle olsun… her zaman
Oğuzhan Yılmaz
14 Şubat 2024

Bir yorum bırakın

Total
0
Share