Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

 Makkō Hō: Aikido Isınma Pratikleri

2 Yorum

 • Figen
  Yayınlandı 11 Aralık 2023 at 14:26

  Meridyen Egzersizleri – Makko Ho farkını araştırırken denk geldiğim şu makale benim için bazı şeylerin netleşmesini sağlamıştı. http://www.shiatsumilanoeditore.it/english-articles/keiraku-taiso-and-makkoho/
  Makko-Ho 4 temel hareket ve Masunaga bunları 6’ya çıkarıyor ve “meridyenleri germe/esnetme/çalıştırma vb” gibi anlamlara gelen bir tabir kullanıyor. Aslında 50 küsur hareketi var hepsini anlattığı bir kitabı da var. Temel olarak aldığı bu 6 tanesi, 12 meridyen çiftine yönelik 6 hareket. Daha fazla bilgi için bu yazıyı okuduğum websitesine mail atmıştım ancak geri dönüş olmadı. Belki asıl yazar Mami Kawa’ya ulaşmayı denemek daha doğru olur.

  • Yazar
   Oğuzhan Yılmaz
   Yayınlandı 11 Aralık 2023 at 15:01

   Figen selamlar,
   Teşekkür ederim kaynak için. Gerçekten kayda değer bilgiler var. Aslında bu makale üzerinden bu konuyu biraz daha incelemeyi istiyordum. Hatta Shiatsu da konu başlıklarından biri. Keza Aikido ile Shiatsu arasında da bir takım temaslar olmuş.
   Ayrıca aramızda pek çok insanın kendi pratiğini geliştirmek için böyle bir desteğe ihtiyaç duyacağını düşünüyorum. Keza eskiler konuya çok daha bütüncül bir bakışla yaklaşarak çalışmışlar. Pratikleri güçlendirmek için şifa yöntemleri konusuna bir el atabiliriz.
   Makalenin yazarına ulaşmayı deneyeceğim. İletişim kurarsak çevirisi yapabiliriz.
   Tekrar teşekkürler

Bir yorum bırakın

Total
0
Share