İçeriğe geç

En İyisi Hangisi?

Brezilyalı din bilimci Leonardo Boff din ve hürriyet hakkında konuşulurken Dalai Lama’ya  merak ve biraz da hınzırlık olsun diye en iyi din hangisidir diye sormuş. Dalai Lama’dan, Tibet Budizmi ya da Hristiyanlıktan çok daha eski doğu dinleri gibi bir cevap beklerken, sonuç farklı olmuş. Üzerine düşünmesi, anlaması ve yorumlaması ise tamamen ve yalnızca sana kalmış.

– Kutsal efendim, sizce en iyi din hangisidir?

– En iyi din, seni Tanrı’ya en çok yaklaştırandır. Seni daha iyi bir insan yapan hangi dinse, en iyi din odur.Yani daha insaflı, daha duygusal, daha sakin, daha sevgi dolu, daha merhametli, daha sorumlu, daha etik kılan din hangisi ise, işte en iyi din odur.

Dostum, hangi dinden olduğun ya da ne kadar dindar olduğun beni zerre kadar ilgilendirmez. Beni ilgilendiren ailene, işine, çevrene, ve hatta dünyaya karşı duruşundur. Unutma ki evren, senin davranış ve düşüncelerinin yansımasıdır. Etki tepki kuralı sadece fizik için geçerli değildir. İnsan ilişkileri de bundan etkilenir. İyilik yaparsan iyilik bulursun, kötülük yaparsan kötülük bulursun. Atalarımızdan duyageldiklerimizin hepsi gerçek. Başkaları için ne diliyorsan, kendin için de onu yaratırsın. Mutlu olmak kader değil, seçeneğindir.

Düşüncelerine dikkat et, çünkü onlar söz olur
Sözlerine dikkat et , çünkü onlar davranış olur
Davranışlarına dikkat et, çünkü onlar alışkanlık olur
Alışkanlıklarına dikkat et, çünkü onlar karakterin olur
Karakterine dikkat et çünkü o senin kaderini oluşturur
Kaderine dikkat et, çünkü o senin yaşantın olur
ve
“Gerçek”ten daha iyi bir din yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir