Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kenji Kumagai Shihan Anısına

1 Yorum

 • Ünver Kaynak
  Yayınlandı 6 Kasım 2023 at 11:06

  Oğuzhan hocamız Kenji Kumagai Shihan önünde geçirdiğimiz 2.5 saatlik Dan sınavını kendi açısından, aynı zamanda bir eğitmen olarak, çok güzel anlatmış. Aslında ilave edecek fazla birşey kalmamış, ancak ben yine de sınava alınan deshi açısından anlatmak isterim. Kumagai Sensei bana eğer bir Aikido Teknik El Kitabı varsa, bunu fihrist kısmındaki tüm teknikleri tek tek sormuştu. Ortaya çağrıldığımızda önce her defasında soracağı yaklaşık 10 tekniklik bir teknik serisini söylüyor ve bana da tekrar ettiriyordu. Ben de 1-2 kayıpla tekrar ediyor, ancak hareket başlayınca doğaçlama bir biri ardınca sorulanları yapmaya çalışıyordum.

  Bir seri teknik bitince, Sensei herkesi aynı teknikleri yapmaya ortaya çağırırken, bu sırada biz de Oğuzhan Hoca’yla en uzak köşeye giderek biraz olsun nefeslenmeye çalışıyorduk. Fakat, Sensei bizi gittiğimiz uzak köşeden de izleyerek pek dinlenme şansı vermiyordu. Tekrar ortaya çağrıldığımızda ben nasıl olsa bu iş birazdan biter, randoriye geçeriz diye bekliyorum, ancak heyhat, sınavın biteceği yok. Zaten nefesim de bitmek üzereydi.

  Burada Oğuzhan Sensei devreye girdi, uyguladığım her teknikte elimde sanki sihirli değnek varmış gibi, 3-4 minder öteye uçuyor, ben de arada nefes almaya devam ediyordum. Bu oyun? çok işe yaradı, ancak bir ara o kadar yorgun düştüm ki, hakamayı falan oracıkta çözüp salondan kaçmayı düşündüm. Bari sınav sonuna kadar ayakta kalmaya çalışayım, diyerek üzerime gelen gölgeye, aynen Doshu Moriteru Ueshiba’nın videolarındaki teknikleri bilinçsizce yapmaya çalışıyordum. Ben gölgeyi fırlatıyorum, gölge havada takla atarak uzağa düşüyor, ben de 5 saniye de olsa zaman kazanıyordum.

  Sınavdan kalacağım artık iyice belli olmuştu, ancak tek şansımın en sondaki randori olduğunu düşünüyordum. Kumagai Sensei’nin Karate geçmişi olduğunu, dövüşmeyi sevdiğini ve zaman zaman biraz karateye kaydığını önceki seminerlerden gözlemliyorduk. Bende de geçmişten gelen bir Karate alt yapısı vardı. Gençliğimden kalan birkaç tekme tekniğim vardı, bunları son ümit kullanır ve sınavı en azından etkileyici bitiririm diye hesaplıyordum. Maalesef, Kumagai Sensei randoriye geçmedi ve sınavı bitirerek ortaya çağırdı. Bana bu sınavda kendini başarılı buluyor musun diye sorduktan sonra, ben hayır Dan sınavı seviyesine uygun bir şey yapamadım deyince, Sensei gülerek, ancak sen ukeyi fırlatmayı biraz fazla seviyorsun galiba dedi. Sonra Sensei son noktayı koydu: “Evet sınavdaki tekniklerin istediğim seviyede değildi, ancak, sınavı bitirmeye çalışmakta gösterdiğin irade ve dayanıklılık da sınava dahildi, bu yüzden sınavın başarılı oldu” deyince hepimiz gülümsedik.

  Kumagai Sensei, gerçekten bizde derin izler bıraktı. Ülkemizdeki Aikido’nun buraya gelmesinde büyük emeği var. Kendisine minnet borçluyuz. Önce Kumagai Sensei’nin kendisine, sonra onun öğretilerini bize aktaran başta Ayhan Sensei olmak üzere tüm sensei ve sempailere, son olarak da bu sınavı bize kazandıran Oğuzhan Hocama sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

  Domo arigato gozaimasu Sensei !
  Ünver Kaynak
  06 Kasım 2023

Bir yorum bırakın

Total
0
Share